21. prosince 2008 17:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pod lavinou zemřeli tři lidé

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Lavina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lavina (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

INNSBRUCK Tři němečtí turisté se o víkendu stali obětí lavin v tyrolských Alpách. Dvě laviny, které spadly ve střediscích Bregenzerwald a Kleinwalsertal v západním cípu Rakouska, zabily dvaadvacetiletého a zhruba čtyřicetiletého muže. Třetí obětí je německý turista, pohřešovaný od sobotního večera, který byl nalezen dnes rovněž pod lavinou.

Vysoké nebezpečí lavin dnes poprvé od začátku zimní sezóny panuje v celých severních Tyrolích na západě Rakouska.

Dvaadvacetiletý snowboardista zemřel, když najel na uzavřený svah, kde se utrhl 220 metrů dlouhý, 70 metrů široký a 1,7 metru vysoký převis, který jej pohřbil. Druhý muž vyrazil mimo sjezdovku a lavinu vyvolal sám. Třetí dnešní lavina v regionu zavalila sjezdovku ve vorarlberském Lechu, nikoho ale nezasáhla. Starosta obce Lech Ludwig Muxel označil pravděpodobnost zavalení sjezdovky za mimořádně malou. 

Nebezpečí lavin si ráno vyžádalo dočasné uzavření některých silnic v Tyrolsku a část lyžařského střediska Zillertal. Intenzivní deště až do nadmořské výšky 1700 metrů způsobují nebezpečí sesuvů mokrého sněhu, sdělila tyrolská služba pro lavinové nebezpečí. Podmínky pro zimní sporty jsou nevhodné. Ve východních Tyrolích bylo nebezpečí lavin vyhodnoceno jako "značné" - stupeň tři na pětibodové škále.

Ve východním Tyrolsku stále hrozí sesuvy sněhových mas ze strmých lučních ploch. Husté deště narušily a oslabily sněhovou pokrývku na horách a nyní hrozí, že se sesune sama od sebe. Až srážky přestanou, má nastat rychlé zlepšení, počátkem týdne je ale třeba počítat stále počítat s nebezpečím lavin.
Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz