Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Podepsáno. Praha 5 odsouhlasila obří kolo na smíchovské náplavce

Česko

  6:00
PRAHA - Je to černé na bílém. Městská část Praha 5 podepsala smlouvu k výstavbě obřího kola na smíchovské náplavce. „Ruské“ kolo, jak mu mnozí k nelibosti autorů projektů přezdívají, ale stále budí kontroverzní reakce. Výstavba tak ještě není jistá, vše záleží na definitivním „ano“ od úřadů.

„Vyhlídkové kolo vykouzlí romantiku na Smíchovské náplavce,“ slibuje městská část Praha 5 na svých webových stránkách. foto: MČ Praha 5

Projekt Prague Wheel se dočkal dalšího důležitého milníku. „Smlouva byla podepsaná,“ potvrdila informaci pro server Lidovky.cz mluvčí starosty Prahy 5 Šárka Mlátilíková.

Dokument, který městská část se společností Timsbury Capital podnikatele Jiřího Havrdy podepsala v polovině měsíce, počítá s měsíčním pronájmem za pozemek v páté městské části 56 500 korun. Ten by měla firma platit od ledna 2017 do roku 2026 s možností prodloužení o deset let. Celková investice se dotýká částky až 200 milionů korun.

Poslední slovo mají památkáři

Jde ale jen o malé vítězství pro podnikatele Havrdu, který je hlavou celého projektu. Investor totiž musí ještě získat potřebná povolení pro výstavbu od různých institucí včetně památkářů. Právě jejich slovo bude zcela zásadní pro příběh plánovaného obřího kola.

Podle místopředsedy Martina Slabého (ANO) by měla Havrdova společnost sehnat všechny potřebné papíry do konce roku 2017, aby se mohlo během následujícího roku a půl stavět. To bude velmi těžké. Už podle dřívějších vyjádření neměl projekt Prague Wheel podporu u památkářů.

„Hypoteticky, v případě, že se bude skutečně jednat o 60 metrů vysoké kolo, které převyšuje okolní zástavbu v dané lokalitě, bude narušovat pohledové situace v památkové rezervaci, tak naše stanovisko nebude kladné,“ uvedl ještě před podpisem smlouvy ředitel odboru památkové péče Jiří Skalický.

Pohled na plánované ruské kolo ze strany Tančícího domu.
Vizualizace: Tak by vypadalo Prague Wheel na Hořejším nábřeží.

A památkáři nejsou jediní, kdo se staví na odpor. V nesouhlasném duchu mluvila o projektu s názvem Prague Wheel i pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Vyhlídkové kolo považuje za zbytečné, podle ní má Praha jiná atraktivní lákadla pro turisty.

„My to nebereme jako soutěž. My jen nabízíme zvýšení atraktivity dané lokality,“ kontruje podnikatel Havrda. „Pokud to obyvatele z Prahy 5 nebude vyloženě rušit, tak si myslím, že můžou být dokonce hrdí na to, že zrovna Praha 5 bude mít svoje kolo. Stejně jako mají Hradčany svůj Hrad, Petřín má svou rozhlednu,“ vysvětluje dále svou vizi s tím, že výstavbu kola nechce prosadit za každou cenu.

O designu kola je prý ochoten vést odborné diskuse. „Kolo by mělo mít výšku 60 metrů. Na výběr potom máme dvě varianty na osazení kola gondolami. Může jich mít buď 30, nebo 42. A to je přesně ten moment, kdy chceme naslouchat památkářům a bavit se s nimi o finálním provedení kola. Podsvícení, osvětlení, počet gondol, to všechno s nimi chceme konzultovat. Chceme, aby tyhle prvky co nejméně škodily a splňovaly veškerou legislativu pro získání povolení od památkářů,“ uvedl na konci července v zevrubném rozhovoru pro Lidovky.cz.

Vzápětí však uvedl, že je vázaný na finanční plán. „V okamžiku, kde se bude snižovat výška kola, tak se bude zmenšovat i investice, čímž bychom asi nahněvali městskou část Praha 5,“ vysvětlil, proč by tuto variantu raději neviděl.

Hřiště? Odsunuto na „atraktivější“ místo

Podobný názor jako šéfka Prahy, tedy že jde o zbytečnou atrakci, vyznávají i někteří občané metropole. Osm stovek lidí už dokonce podepsalo internetovou petici, ve které volají po tom, aby Hořejší nábřeží zůstalo bez atrakce. Vadí jim hlavně případné umístění kola.

Jak například uvedl v rozhovoru pro server Lidovky.cz předseda sportovní asociace CBA a dlouholetý obyvatel Prahy 5 Dan Murtinger, výstavbou „ruského“ kola by městská část přišla o unikátní skatepark. „Už to nebude veřejný prostor, o kterém bude rozhodovat radnice, ale vše bude v rukách soukromníka,“ postěžoval si. Podle Slabého by ale skate aréna nebyla zrušena, jen posunuta na „atraktivnější lokalitu“.

Tomu ale Murtinger nevěří. „O nový skatepark se snažíme už přes deset let, od doby, kdy byl kvůli tunelu Blanka zbourán skatepark Rodeo na Letné. Že by se najednou po deseti letech někde uvolnilo místo?“ ptá se řečnicky.

Schéma funkčního využití ruského kola na Praze 5.

Kontroverzní reakce nevyvolává jen samotný projekt Prague Wheel a jeho umístění do centra Prahy. Po zveřejnění informací Transparency International (TI) začala pozornost směřovat i k údajným vazbám jediného vlastníka společnosti, která chce projekt realizovat. Tím je právě Jiří Havrda. Podle organizace TI jde o podnikatele, který „svými aktivitami spojuje zajímavé skupiny osob“. Jeho jméno je údajně napojeno na firmy či osoby, které se pohybují kolem podnikatele Romana Janouška, dále lidí v okolí advokátní kanceláře MSB Legal a Ivo Rittiga. On sám však takové tvrzení pro server Lidovky.cz důrazně popřel.

Další pochybnosti nicméně budí záznam o Timsbury Capital v obchodním rejstříku. Vznik společnosti se totiž datuje k dubnu letošního roku. Podle městské části i jejího vlastníka jde o běžnou praxi, někteří odborníci, s nimiž server Lidovky.cz mluvil, ale takové tvrzení zásadně rozporují.

Prahu 5 tato skutečnost neodradila od podpisu smlouvy. Firma podle radnice splnila veškeré požadavky městské části a zaplatila požadovanou jistinu 800 tisíc korun. A z míry ji nevyvádějí ani rozporuplné reakce u veřejnosti či na politickém poli. „Když se stavěla Eiffelova věž nebo Petřínská rozhledna, byl proti tomu velký odpor. Lidi nemají potřebu něco měnit, ale budoucnost nám ukazuje, že tento krok byl dobrý,“ uvedl Slabý.

VÍCE O KOLU NA LIDOVKY.CZ