Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Podezření ze zpronevěry. Zastupitelství řeší, zda zmizela část výkupného za unesené dívky

Česko

  10:19aktualizováno  18:19
PRAHA - Vrchní státní zastupitelství v Praze se zabývá podezřením na zpronevěru části výkupného, které mělo Česko zaplatit za dvě dívky unesené před třemi roky v Pákistánu. Kauzu už půl roku řeší tajné služby. Kdo podal podnět k prošetření žalobcům, se zatím neví.

V bezpečí. Přes dva roky strávily Antonie Chrástecká (vlevo) a Hana Humpálová v rukou únosců. O víkendu je vládní speciál dopravil z východotureckého Vanu do Česka. Oficiálně se o jejich propuštění postarala turecká humanitární organizace IHH. foto: Twitter IHH

„Podnět jsme obdrželi. V následujících dnech po vyhodnocení jej postoupíme místně příslušnému státnímu zastupitelství,“ řekla serveru Neovlivní.cz vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová.

Nejasná výše výkupného

Stát nikdy oficiálně nepotvrdil, že výkupné zaplatil. Týdeník Respekt nejprve informoval o částce asi 145 milionů korun, prezident Miloš Zeman pak mluvil o 150 milionech. Později ale uvedl, že pouze citoval veřejně dostupné zdroje.

Unesené Češky

Dvojice Češek - Hana Humpálová a Antonie Chrástecká - se do vlasti vrátila loni v březnu po dvou letech v zajetí. O tom, že za ně Česko zaplatilo výkupné, se dlouho spekulovalo, i když to politici popírali.

O podezření ze zpronevěry části peněz hovořil v březnu bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. Zdroj Neovlivní.cz z bezpečnostní komunity pak uvedl, že existují dvě verze. Podle jedné se stát rozhodl vyplatit osm milionů dolarů, k únoscům jich ale dorazilo jen šest. Podle druhé varianty mělo být původně vyplaceno šest milionů dolarů, z toho se ale čtyři miliony ztratily.

Souvislost s reorganizací policie?

Server upozorňuje, že kauza může mít souvislost i s aktuálními spory kvůli reorganizaci policie. Zaplacení výkupného měl administrovat Úřad pro zahraniční styky a informace, který spadá pod ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Tato rozvědka má podle Neovlivní.cz napjaté vztahy s vojenskou zpravodajskou službou, která patří pod ministra obrany Martina Stropnického (ANO).

Ředitel civilní rozvědky Jiří Šašek informace serveru popřel. „Úřad pro zahraniční styky a informace důrazně odmítá všechny informace, které ve vztahu k naší zpravodajské službě publikovala česká média o případu dívek unesených v Pákistánu,“ uvedl v tiskovém prohlášení. Podle něj jde o pokračování kampaně s cílem diskreditovat rozvědku a celý bezpečnostní systém.

Autor: