20. září 2010 16:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podívejte se, kudy půjdou demonstranti. Ministrům pustí Wericha

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 41Diskuse
Demonstrace policistů - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace policistů - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Tisíce demonstrantů v úterý zaplaví Prahu. Na plánovanou stávku hasičů, policistů a dalších státních zaměstnanců má dorazit na 20 tisíc lidí. Pochod vyrazí v 11:45 z Letné, zastaví se u ministerstva vnitra, pokračovat bude k Úřadu vlády a na druhý vltavský břeh na náměstí Jana Palacha. Policisté vyzývají řidiče, aby do centra vůbec nevjížděli auty.

Přestože průvod přetne několik míst, kde jezdí pražská hromadná doprava, omezení se cestující obávat nemusejí. "Vše budeme řešit dispečersky společně s policisty," řekla serveru Lidovky.cz Monika Lojínová z tiskového oddělení dopravního podniku. Žádné trvalé přerušení tramvají či autobusů se neplánuje.

Policie však důrazně vyzývá řidiče, aby v době demonstrace vůbec nevjížděli do centra a využili raději městské hromadné dopravy, nejlépe metra. "Největší komplikace čekáme v podstatě v celém centru," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Ivana Ježková. Podle ní by se řidiči měli vyhnout zejména Klárovu a okolí náměstí Jana Palacha.


Pro celý plán trasy prosím klikněte na fotografii
Trasa pochodu demonstrantů 21. září 2010.

Demonstrující policisté, hasiči a vojáci vyrazí do protestního pochodu jako první. Sraz mají v 11:45 na Letné v ulici Milady Horákové. Postupně se k nim přidají pracovníci celní správy, školství, zdravotnictví, úředníci a další nespokojení z řad státních zaměstnanců.

Čtěte také


Věnec, rakev a pohřební vůz
Odboráři však zvou na demonstraci také veřejnost. Ta by se měla shromáždit krátce po dvanácté na Klárově a následně se připojit do průvodu. Všichni společně pak vyrazí na náměstí Jana Palacha, kde se před budovou Rudolfina předsedové jednotlivých odborových svazů vystřídají u řečnického pultu. Celá akce by měla skončit do druhé odpolední. Odboráři ale připouštějí, že při tak masivní akci může dojít ke zdržení.

Kromě řečnění ale demonstranti plánují také kladení věnců. "Před vnitrem máme v úmyslu položit smuteční věnec," řekl serveru Lidovky.cz předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk Jindřich Oberreiter. Kromě věnců mají ale demonstrující nést i rakev a s průvodem pojede dokonce také pohřební vůz.

Ministrům odboráři pustí Werichovu píseň
"Před Úřadem vlády by se měl pochod zastavit," řekl serveru Lidovky.cz předseda Odborového svazu pracovníků dopravy DOSIA Jan Rejský. Podle něj tam chtějí pustit ministrům "nějakou muziku". Dohodli se prý na písni Hej, pane králi od Jiřího Voskovce, Jana Wericha a Jaroslava Ježka.

Policisté, hasiči a další pracovníci státní správy budou demonstrovat proti plánovaným škrtům a snížením platů. "Je to vyústění nezdařeného vyjednávání," říká Obberreiter. "Chceme upozornit veřejnost na to, že není úplně správné hasičům a policistům brát, a zařazovat je do státní správy," zdůraznil. Podle něj má úterní demonstrace hlavně přilákat pozornost veřejnosti.

hsHelena Stinglová
  • 41Diskuse
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.