Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Podmínky pro běžence jsou naprosto dostačující, Šabatová se mýlí, tvrdí Zeman

Česko

  16:08
PRAHA - Prezident Miloš Zeman se ostře obul do veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové. Podle něj není jako „obvykle dobře informována“. Výtku pronesl v souvislosti s jejím upozorněním na podmínky v českých detenčních zařízeních. Ty jsou podle něj, i přes kritiku Komisaře Rady Evropy pro lidská práva, naprosto dostačující.

Prezident republiky Miloš Zeman. foto:  František Vlček, MAFRA

Ombudsmanka Anna Šabatová před nedávnem prohlásila, že podmínky pro děti uprchlíků jsou v tuzemských detenčních zařízeních horší než u českých věznů. Zásadní nedostatky zjistila se svými kolegy při kontrole zařízení v Bělé-Jezové. Od vedení Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra i cizinecké policie už dostala příslib okamžité nápravy. (více čtěte VÍCE)

Netrvalo ale dlouho a proti jejímu stanovisku se výrazně ohradil prezident Miloš Zeman. „Pokud vím, děti uprchlíků mají běžnou lékařskou péči, mají dostatek jídla, jsou v teple, jsou oblečeny,“ uvedl v rozhovoru pro server Parlamentnilisty.cz. Šabatová podle něj není „jako obvykle příliš dobře informována“.

Situace se zlepšila, říká prezident

Jan Macháček před kamerou mluví i o Václavu Havlovi a uprchlících

Hlava státu tak míní navzdory kritice, kterou na adresu České republiky pronesl i Komisař Rady Evropy pro lidská práva. Ten vyzývá, aby se životní podmínky uprchlíků v tuzemských detenčních zařízeních rychle zlepšila.

K tomu ale není podle Zemana důvod, protože se tak údajně už stalo. „Životní podmínky uprchlíků se už výrazně zlepšily ve srovnání se situací, v jaké žili ve svých zemích, a já si myslím, že je to naprosto dostačující,“ odvětil v rozhovoru. Reakci veřejné ochránkyně práv Šabatové zjišťujeme.

Zeman posílá Sobotku do Norska. Po vzoru Indie

Prezident Miloš Zeman hovořil i o jiných tématech. Jedním z nich byla například kauza odebraných dětí v Norsku. Kvůli nedávnému rozhodnutí tamních úřadů zrušil pozvání pro norskou velvyslankyni na oslavy 28. října. Před časem jste v této věci též napsal dopis norskému králi.

„Já jsem byl nedávno informován, a nevím, jestli je to pravda, že údajně indický premiér navštívil Norsko, aby osobně intervenoval ve věci unesených indických dětí, patrně je to také případ Barnevernetu. A je-li to pravda, proč by například český premiér neměl podniknout cestu do Norska.“ vzkázal nepřímo premiéru Sobotkovi.

Autor: