Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

KSČM nechce v nové vládě až čtyři současné ministry. Podle Filipa se však rýsuje dohoda

Česko

  13:01aktualizováno  16:02
PRAHA - KSČM má vážné výhrady ke třem až čtyřem ministrům nynější vlády v demisi Andreje Babiše (ANO). Novinářům to během sobotního jednání širšího vedení komunistické strany řekl její předseda Vojtěch Filip, jména ale říct odmítl. O toleranci nového kabinetu, který Babiš skládá, ale bude KSČM podle závěrů ústředního výboru dál vyjednávat. Babiš plánuje sestavit svou druhou vládu se zástupci ČSSD a s podporou komunistů.

Předseda KSČM Vojtěch Filip. foto: ČTK

„Pokud je postup schválen, tak jsem přesvědčen, že lze očekávat, že pokud nedojde k nějaké dramatické situaci, je velká naděje, že k dohodě dojde,“ uvedl po jednání výboru Filip. Z jeho vyjádření vyplynulo, že KSČM by ještě nemusela o případné toleranci vlády rozhodnout ani 7. dubna, kdy se uskuteční další schůze ústředního výboru.

„Pokud bude do 10. dubna exkluzivně vyjednávat ANO s ČSSD, je jasné, že je potřeba třístranné dohody, a do té doby pravděpodobně nemohu předložit ústřednímu výboru výsledek jednání,“ dodal Filip.

Vyjednávání o kabinetu podle něho přináší pro KSČM rizika z pohledu její politiky. „Také si všichni uvědomujeme rizika, kdyby Česká republika dlouhodobě neměla stabilní vládu. Tu odpovědnost zatím podle toho, jak ta diskuse probíhala, na sebe KSČM je ochotna vzít,“ uvedl Filip.

Odmítl odpovědět na otázku, kteří ministři současné vlády by se podle KSČM neměli objevit v nové vládě. „Tohle budu opravdu řešit jenom na jednáních s hnutím ANO a se sociální demokracií,“ zdůraznil Filip. O výhradách vůči třem až čtyřem ministrům, kteří podle Filipa neplní to, co vláda plnit má, už prý s Babišem hovořil. „On byl možná kritičtější než já k některým svým současným ministrům,“ tvrdí předseda KSČM.

Na otázku ohledně názoru na předsedu ČSSD Jana Hamáčka, prvního místopředsedu Jiřího Zimolu a poslankyni a bývalou ministryni školství Kateřinu Valachovou Filip řekl, že Hamáček a Zimola vždy odváděli poctivou práci.

V debatě o vyjednávání o vládě vystoupilo na schůzi ústředního výboru podle Filipa 17 diskutujících. Zazněl prý jen jeden názor, že komunisté by nově dojednávanou Babišovu vládu podporovat neměli. Ostatní se podle KSČM vyjádřili tak, že je třeba dál jednat. „Už jsme ve fázi jednání, kdy se rýsuje nějaká dohoda,“ dodal Filip.

Teprve příští týden by měla začít třístranná jednání mezi ANO, ČSSD a KSČM. Filip uvedl, že pokud by to bylo nutné, svolal by k věci případné tolerance vlády i mimořádné zasedání ústředního výboru. Sjezd, který se uskuteční v dubnu, by podle něho o věci rozhodovat neměl.

Skála: Na mise jen s posvěcením Rady bezpečnosti OSN

Podle místopředsedy KSČM Josefa Skály není třeba se stranickým rozhodnutím spěchat. Míní, že vedení komunistů by se mělo zeptat na názor ohledně tolerance vlády členské základny KSČM. „I my bychom se měli celé strany zeptat na to, jak hodnotí dosažený výsledek,“ řekl Skála před začátkem schůze ústředního výboru. 

Pokud se vyjednávací týmy ANO a ČSSD dohodnou na přímé koaliční spolupráci, v ČSSD to bude ještě schvalovat sjezd a následně nejspíš i vnitrostranické referendum. V souvislosti s možnou podporou vlády mluvil Skála zejména o podmínkách v bezpečnostní a zahraniční politice. „Já si těžko dokážu představit, že bychom tolerovali vládu, která bude vysílat vojska do zahraničí, do nějakých válek bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN,“ uvedl. 

Nelíbí se mu ani to, že Babiš připustil vyhoštění části ruských diplomatů kvůli atentátu nervovým plynem ve Velké Británii. „Pokud by trval na krocích takového typu, pro nás by to byla docela vážná otázka k zamyšlení, zda a nakolik jeho vládu můžeme tolerovat,“ řekl Skála, který bude na dubnovém sjezdu kandidovat na předsedu strany. 

Další z místopředsedů KSČM Jiří Dolejš podotkl, že vyjednávání o možné toleranci vlády je v pokročilé fázi, není ale dokončeno. Na otázku, zda by komunisté při rozhodování o důvěře vládě hlasovali ve Sněmovně aktivně pro kabinet, nebo by odešli ze sálu, odpověděl, že výsledek by byl stejný. Odchod ze sálu je podle Dolejše variantou, o jejímž zvažování příliš silně neslyšel. 

Poslanec Zdeněk Ondráček, jenž má před dubnovým stranickým sjezdem nominaci na předsedu KSČM, jen řekl, že svůj názor na toleranci vlády sdělí nejprve stranickým kolegům. Poslanec Stanislav Grospič bude respektovat názor ústředního výboru. Jeho další schůze je plánována na 7. dubna.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!