16. listopadu 2009 9:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podporujeme jednotnou Čínu, ubezpečil Obama komunisty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Obama zdraví čínské studenty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obama zdraví čínské studenty | foto: Reuters

ŠANGHAJ Americký prezident poprvé za dobu svého působení v čele USA navštívil Čínu. Dobré americko-čínské vztahy podle něj otevírají dveře k vyřešení globálních ekonomických a bezpečnostních problémů. Prezident zároveň vyzdvihl klíčovou roli obou zemí při nadcházejícím ekologickém summitu v Kodani. Také uvedl, že největší hrozbou pro Spojené státy jsou stále teroristické organizace jako Al-Káida.

V debatě s čínskými studenty zemi ujistil, že Washington nehodlá
brzdit čínský ekonomický růst. Obchod mezi oběma zeměmi ale podle něj musí být vyváženější než dosud. Právě obchodní americko-čínské vztahy a také názor na Tibet budou zřejmě nejkontroverznější témata Obamových jednání v Číně.

Důležité jsou podle Obamy také dobré vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem a přihlásil se k podpoře politiky jedné Číny, jak ji prosazuje Peking. "Spojené státy daly v minulosti jasně najevo svou podporu politice jednotné Číny... Na tomto přístupu nehodláme nic měnit," řekl Obama, podle kterého se jedná hlavně o "problém v komunikaci". Odpovědi na otázku ohledně prodeje amerických zbraní na Tchaj-wan se vyhnul. Obama dále obhajoval "univerzálnost" amerických hodnot týkajících se svobody slova a účasti na politickém dění. Vyslovil se také proti cenzuře internetu.

Největší nepřítel Al - Káida
"Největším ohrožením pro USA zůstávají organizace jako Al-Káida. Přesunula se nyní přes afghánské hranice do Pákistánu, ale udržuje kontakty s dalšími organizacemi v této oblasti," řekl americký prezident. "Stabilizace Afghánistánu má pro nás velký význam a snaha porazit extremisty není pouhé vojenské cvičení," upozornil.

V Pekingu Obamu čekají jednání s prezidentem Chu Ťin-tchaoem, při nichž mají přijít na řadu i citlivá témata, jako jsou čínské vztahy se Severní Koreou a Íránem. Obama se nechce vyhnout ani otázce lidských práv, obchodních vztahů a kurzu čínského jüanu, který je podle amerických odborníků značně podhodnocen. Obama už dnes připomněl, že v roce 1979, kdy Washington a Čína navázaly vztahy, činil objem vzájemného obchodu několik miliard dolarů, zatímco dnes je to 400 miliard.

ČTK, Lidovky.cz
  • 20Diskuse