Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Podvodníci provolají firmám miliony

Česko

PRAHA V České republice se během posledního roku rozšířil nový podvod v oblasti komunikace.

Podvodníci začali zneužívat firemní softwarové telefonní ústředny pro volání na drahá telefonní čísla v zahraničí. Poškozeným firmám se pak může navýšit platba za volání až o miliony korun.

Šéfa Českého telekomunikačního úřadu Pavla Dvořáka na to upozornil soudní znalec z oblasti kybernetiky Jiří Berger.

Softwarová ústředna je programový balíček, který umožňuje rozvést telefonní hovory po firmě a volat přes internet (Voice over IP – VoIP). Podvodníkům ze zahraničí podle Bergra nahrává především špatné nastavení ústředen, které jim ulehčuje práci. Firmy by si proto měly na zapojení VoIP najímat prověřené profesionály a nešetřit na pravidelném zabezpečení.

Podvodníci, kteří se na ústřednu napojí, jsou schopni během několika dnů – především v nočních hodinách – uskutečnit statisíce hovorů. Volání na drahá čísla směřují především na Kubu, do Saúdské Arábie, Pákistánu, Nigérie, Libérie a Lichtenštejnska. Za hovor inkasují zhruba dolar, postižené firmě však způsobí škodu deset dolarů. „Měla by se k tomu otevřít veřejná diskuse, je to nový jev, který tady před rokem nebyl,“ uvedl Berger. Bez viny podle něj nejsou ani tuzemští operátoři, kteří z plateb mají svůj podíl. „Že jim není divné, že klientovi volá někdo s neplatným mezinárodním číslem třicetkrát za noc,“ podivil se znalec. Problém se podle něj týká celého spektra operátorů, od největších po regionální. Berger ví o zhruba 25 případech zneužití softwarových ústředen. Podle Dvořáka je zodpovědnost primárně na firmách, důležité podle něj je, aby se o existenci problému dozvěděly.

S operátory chce však jeho úřad rozvířit diskusi, řešením může být například limit na volání nebo upozorňování firem na podezřelá volání.

Autor: