Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Podzim a univerzální dýně: zkuste třeba krém

Jídlo

  7:00
I když si s ní Češi pořád tak trochu nevědí rady, dýně patří k tradičním podzimním lahůdkám a její využití v kuchyni je opravdu široké. Hodí se do salátu i na dezert, ale úplně nejlepší je z ní krémová polévka.
Dýně - ilustrační foto

Dýně - ilustrační foto foto: Shutterstock

Hlavně Američané si bez ní podzim nedokážou představit a do omrzení pečou ten nejameričtější koláč na světě – pumpkin pie. V nás naproti tomu přetrvává představa, že je dobrá tak akorát na kompot... Jak říká Roman Paulus, šéfkuchař restaurace pražského hotelu Alcron, opak je pravdou: "Dýně je fantastická především pro svou chuťovou neutrálnost, a tím pádem univerzálnost – použít se dá jak ve studené, tak teplé kuchyni, na sladko i na slano," vypočítává.

ČTĚTE TAKÉ:

Obligátní kompot, který se navíc většině z nás dávno přejedl, radí Roman Paulus pro začátek obměnit dýňovým čatní – k paštice ze zvěřiny, jejíž sezona je ostatně za dveřmi, a s trochou zázvoru bude ladit perfektně. Nebo dýni prostě jen prohoďte na pánvi s trochou šalotky, česneku a špenátu – a máte skvělou přílohu k masu.

Dýňový krém

Budete potřebovat: * 1 kg dýně * 100 g pórku (bílé části) * 1 ks šalotky * 100 g másla * 2 l kuřecího vývaru * 250 ml kokosového mléka * 100 ml smetany * 250 g pomerančové kůry * med * zázvor * olivový olej * celý koriandr * kardamon * mořskou sůl

Dýňový krém

Postup: Dýni očistíme, pokapeme olivovým olejem, osolíme a ochutíme kardamonem, koriandrem a medem a pečeme v troubě při 150 stupních 35 až 40 minut. Bílou část pórku a zázvor krátce orestujeme na olivovém oleji, přidáme upečenou dýni, kuřecí vývar a vaříme podle potřeby asi hodinku. Přidáme kokosové mléko, rozmixujeme, propasírujeme a do polévky zašleháme studené máslo. Nakonec ochutíme solí a pepřem a podáváme.

Stejně široké využití jako sytě oranžový plod mají i dýňová semínka a z nich lisovaný olej. Říká se, že ten nejlepší je ze Štýrska, ale ať už seženete jakýkoli, nenechte se odradit jeho tmavou barvou a zkuste jej přidat do salátu a hlavně kamkoli, kde jste předtím dýni použili – odměnou vám bude dvojnásobný chuťový zážitek. Nasucho opražená semínka zase šéfkuchař radí přidat do domácího pečiva či zmrzliny.

Tykev neboli dýně.

O to, která dýně je nejlepší, se mezi kuchaři i labužníky vedou vášnivé spory: prvenství by si určitě zasloužila menší, a tím pádem praktická Hokkaidó, stejně univerzální a možná ještě o maličko jemnější než japonská odrůda je hruškovitá butternut – máslová dýně.

Mix salátů s marinovanou dýní a smaženými hřiby

Budete potřebovat: * 220 g dýně * 150 g hřibů * pažitka * creme fraîche * směs salátů: frisée, lollo rosso a polníček (dohromady asi 100 g) * vinný ocet * celá skořice * hřebíček * badyán * cukr, sůl, pepř

Postup: V kastrůlku si nejprve z bílého vinného octa, soli, cukru, celé skořice, hřebíčku a badyánu připravíme marinádu. Roztok svaříme, dýni si nakrájíme na tenké plátky a necháme marinovat. Creme fraîche ochutíme solí a pažitkou a dobře promícháme. Mix salátů smícháme s marinovanou dýní a rozdělíme na talíře. Hřiby obalíme v klasickém trojobalu, osmažíme dozlatova a poklademe na salát. Podáváme s pažitkovým creme fraîche.

Ať už zvolíte jakýkoli druh, pamatujte, že dýně se – na rozdíl od cukety – příliš nehodí k přímé konzumaci, alespoň krátkou tepelnou úpravu či pár minut v marinádě zkrátka potřebuje. Na druhou stranu, neporušená a s dobře zaschlou stopkou vám na suchém chladném místě vydrží třeba až do jara.

Připravila Iva Pospíšilová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!