16. prosince 2009 8:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pohladil Obamu, ale v Kanadě azyl nezískal. Rom Suchý se vrátil do Prahy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
český Forrest Gump Jaroslav Suchý1 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy český Forrest Gump Jaroslav Suchý1 | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Rom Jaroslav Suchý, který v Kanadě neúspěšně žádal o politický azyl, se po sedmi měsících vrátil zpět do České republiky.

Suchý je znám především tím, že se neúspěšně soudil se státem kvůli tomu, že chodil do zvláštní školy. Média o něm rovněž psala jako o muži, který pohladil amerického prezidenta Baracka Obamu. Fotografie s tímto gestem obletěly celý svět. O návratu Suchého informoval deník Právo.

Do Kanady se Suchý vydal letos v květnu zcela bez prostředků, pouze s taškou napěchovanou soudními spisy z vlastních sporů, které vede s českými úřady, a svazkem novin, v nichž se o něm psalo. Do Prahy se vrátil v úterý, opět bez prostředků a s taškou plnou spisů. Přibyla jen krabice s dárky pro přátele, napsalo Právo. Už na začátku prosince uveřejnily Lidové noviny rozhovor, ve kterém Suchý připustil svůj neúspěch při azylovém řízení. Tehdy tvrdil, že se z Kanady vydá do Londýna.

O Suchého plánech si přečtěte ZDE

Právu ale nyní řekl, že chce zůstat v Česku. "Chtěl bych pracovat v hotelu jako recepční, když už mám základy angličtiny. Do budoucna by mě ale bavila novinařina," tvrdí jednatřicetiletý muž.

Bydlení mu už předem zajistil známý v jedné pražské ubytovně. "Moje první cesta povede na zdravotní pojišťovnu a druhá na úřad práce," uvedl.

Pražský městský soud letos v dubnu zamítl Suchého žalobu, v níž žádal po ministerstvu školství půl milionu korun a omluvu za to, že musel chodit do zvláštní školy. Suchý tvrdil, že se do tohoto typu školy dostal jen kvůli barvě pleti. Soud ale žalobu zamítl. Suchý hodlá bojovat dál. "Jsem připraven to hnát do Štrasburku," řekl Právu.

Kanada kvůli zvyšujícímu se počtu žadatelů o azyl z ČR v létě obnovila vízovou povinnost zrušenou v roce 2007. Čeští občané letos v prvním pololetí podali v Kanadě druhý nejvyšší počet žádostí. Česko s Kanadou o vízech stále vyjednává. Do diskusí zasáhla i Evropská komise.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz