11. května 2009 13:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pohladil Obamu, nyní zkouší štěstí v Kanadě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Český Forrest Gump Jaroslav Suchý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český Forrest Gump Jaroslav Suchý | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Svérázný mladý muž, kterému se při nedávné návštěvě Baracka Obamy v Praze poštěstilo amerického prezidenta pohladit po hlavě, nastoupil dnes dopoledne v Praze Ruzyni do letadla a zamířil do Kanady. Tam hodlá požádat kvůli rasismu v Česku o azyl a začít nový život.

Jen s kartáčkem na zuby, čtyřiceti kanadskými dolary a několika dalšími nejpotřebnějšími věcmi se dnes dopoledne vydal na svou novou anabázi svérázný romský mladý muž, Jaroslav Suchý.

Jednatřicetiletý Suchý, kterého tuzemská média přezdívají pražský Forrest Gump, je rád středem pozornosti a na svůj spektakulární odlet si pozval čeká média. Těm zopakoval, že v tuzemsku nemůže sehnat slušné zaměstnání kvůli barvě své pleti. "Kanada mě přijme. Moje fotka s Obamou obletěla celý svět. Americký prezident ji má údajně vystavenou v Bílém domě," svěřil se Suchý, který podle svých slov hodlá v Kanadě studovat anglický jazyk a zpěv.

"Můj vzor je britská zpěvačka Susan Boyle, která nedávno ohromila svým zjevem i nečekaným zpěvem publikum na ostrovech," tvrdil dnes Suchý, který se i v tomto oboru pokoušel podle ČTK uspět i v různých televizních soutěžích v ČR. Vždy ale marně. Jeho cestu do Kanady mu pomohli zaplatit podle jeho slov přátelé. 

Suchý se před televizními kamerami a objektivy fotografů cítí jako ryba ve vodě. Snaží se nechybět na žádné význačné události, která by ho mohla zviditelnit. Ať už jde o setkání s politiky, nebo třeba i srazy levicových radikálů. Pověstné bylo například i jeho svědectví pro média krátce po napadení zelené kandidátky do sněmovny Kateřiny Jacques policistou v roce 2006. Tehdy tvrdil, že svoje problémy s policistou přihrála. Svoji mediálně známou tvář však nikdy neprodal například do reklamy. "Po tom zážitku s prezidentem Obamou jsem něco podobného čekal, nikdo ale neměl zájem," uvedl Suchý.   

Jeho nepřítomnost v Česku vedle různých politiků, kterým neváhá adresovat různé žádosti, ocení pravděpodobně nejvíce soudci. Suchý je totiž pověstný tím, že hodně svého času a energie věnoval sledování rozličných soudních případů. Bez uzardění oslovoval známé osobnosti, které v jednotlivých kauzách vystupovaly, jako obžalovaní, nebo svědci. Nejden soudce zažil také jeho palbu otázek, když si neprozíravě vpustil do své kanceláře.  

V jeho anabázi do Kanady mu podle něj může pomoci i fakt, že se zatím neúspěšně soudí s českým státem. Suchý chce po ministerstvu školství omluvu a půl milionu korun za to, že jej v roce 1985 chebský národní výbor přeřadil do zvláštní školy. "Bylo to kvůli barvě mé pleti," trvá na svém, i když mu soud zatím za pravdu nedal.

Od letošního ledna do března požádalo v Kanadě o azyl kvůli diskriminaci 653 českých občanů. Za celý loňský rok to bylo 853 českých občanů. Kanadské úřady jsou znepokojeny tím, že na vlně žádostí o azyl se údajně přiživují spekulanti a že někteří romští aktivisté vyzývají k imigraci. Kanadské úřady kvůli nové vlně romských migrantů opět zvažují o zavedení víz pro Českou republiku.

Najdete na Lidovky.cz