26. listopadu 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

POHNUTÉ OSUDY: Natálce už chybí zdravá kůže. I šest let po útoku musí na sál

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Popálena Nátálie Siváková v roce 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Popálena Nátálie Siváková v roce 2010 | foto: Lidové noviny

Po šesti letech od útoku dělá popálená Natálka Siváková pokroky. Dokonce začala chodit i do školy.

Stejně jako mnohokrát předtím dala Anna Siváková dcerku spát do postýlky pod oknem. Za pár hodin právě tam dopadne zápalná lahev a tehdy ani ne dvouletá Natálka málem uhoří.

Čtyři mladíky, kteří v sobotu 18. dubna 2009 na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku zaútočili, soud sice poslal do vězení celkem na 84 let, osudná noc ale změnila od základu Natálčin život a podepsala se i na jejích blízkých.

Lékařský zázrak

Vývojově ztratila podle odborníků Natálka zhruba rok života. Šikovná holčička před útokem pravicových extremistů běhala, začínala mluvit.

Po osmi měsících v nemocnici, kde ostravští lékaři bojovali o její život, začínala se vším znovu. „Byla zase jako miminko. Musela se všechno učit, chodit, mluvit, pít.Ještě ve čtyřech letech se neobešla bez plenek,“ popsala Siváková.

Plameny zasáhly dítě na více než osmdesáti procentech těla. To, že se Natálii podařilo zachránit, považovali experti spíše za zázrak. Ještě před deseti lety by malé dítě s tak rozsáhlými popáleninami nemělo nejspíš šanci přežít. Holčička přišla o dva prsty na pravé ruce, vytrpěla náročnou a bolestivou rehabilitaci a stále podstupuje rekonstrukční zákroky. Nemá však na těle dost zdravé kůže. Lékaři tak už při operacích nemají odkud brát.

Za každý pobyt v nemocnici navíc Natálčini rodiče platí nemalé částky. „Lidi si myslí, že přežila, tak je to dobré. A že jako rodina máme miliony. Tak to ale není. Máme jen bolest,“ řekla její maminka nedávno deníku Blesk.

Sivákovi se nemohou spolehnout ani na odškodné od čtveřice odsouzených žhářů. Soud jim sice uložil, aby Natálce zaplatili devět a půl milionu. Peníze ale posílají jen dva. Navíc po stokorunách. Mezi tím už osmiletá dívka začala chodit do školy. Stejně jako do nemocnice ji tam denně doprovází maminka.

„Strašně nám ublížili“

Vítkovský domek plameny odsoudily k demolici. Za peníze z veřejné sbírky si rodina pořídila nový domov a přestěhovala se do Budišova nad Budišovkou. Na čtveřici žhářů, kteří útočili plánovitě a věděli, že v domku jsou lidé, myslí Anna Siváková často. Ale soucit s nimi nemá. „Odpustit jim? Neprojevili žádnou lítost, neuvědomili si, jak strašně nám ublížili. Ať se jednou přijdou zeptat Natálky, jestli jim dokáže odpustit.“

JIŘINA VESELÁ, Lidové noviny
Najdete na Lidovky.cz