Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: Pozdní prozření Bohumila Laušmana. StB ho unesla ze Salcburku

Lidé

  7:00
Předseda sociální demokracie v únoru 1948 Bohumil Laušman je tragickou postavou politika, který prozřel příliš pozdě. Laušman byl do určité míry ztělesněním jednoho typu českého politika. Určujícími znaky jsou provinciálnost a vzdělanostní deficit, vyvažované nabubřelou rétorikou a sklonem k efektním a riskantním akcím.

Bohumil Laušman. foto: ČTK

POHNUTÉ OSUDY: Smrt dítěte, psychiatrie, rakovina... Těžký život Dany Fischerové

Narodil se v roce 1903 v česko-židovské rodině v Žumberku u Chrudimi. V roce 1918 byl vyloučen z reálného gymnázia, prý pro organizování májové demonstrace. Dostudoval na obchodní akademii. Od počátku 20. let se angažoval v sociální demokracii. Jeho rychlý vzestup ovlivnilo i to, že v roce 1921 odešla část sociálních demokratů ke komunistům a že si v roce 1925 vzal dceru chrudimského starosty a vlivného sociálního demokrata Václava Káška.

V roce 1935 byl ve dvaatřiceti jako nejmladší poslanec zvolen do Národního shromáždění. Po 15. březnu 1939 se zapojil do odboje, a když se nad ním začala stahovat smyčka gestapa, podařilo se mu na přelomu roku přes Maďarsko a Jugoslávii uprchnout do Francie a po jejím pádu se dostat do Anglie.

POHNUTÉ OSUDY: Hokejista Martin Čech - dceři koupil bačkůrky, pak si v autě zlomil vaz

Při konstituování exilové vlády však dostali přednost jiní sociální demokraté, což ambiciózní Laušman nesl těžce. Aby se prosadil, začal hrát sovětskou kartu, uvažovat o poválečném sloučení sociální demokracie s komunistickou stranou. V roce 1942 neváhal podniknout „soukromou“ cestu do SSSR, seznámil se tam s vedením československých komunistů.

O dva roky později uskutečnil další riskantní akci: odcestoval jako emisar exilové vlády ke slovenským povstalcům. Po porážce povstání odmítl evakuaci a ustoupil s partyzány do hor, kde prožil několikaměsíční zimní anabázi, než se jeho skupině podařilo dostat na sovětskou stranu fronty.

Nebojte se, nic se nestane

Díky své odvaze a spolupráci s Moskvou se do Československa vracel jako ministr košické vlády. Návrat však byl i bolestný: Laušman patřil k častým mluvčím v československém vysílání BBC a na rozdíl od jiných nepoužíval pseudonym.

Únos z Rakouska:

  • Den před Štědrým dnem, 23. prosince 1953, přišel za Bohumilem Laušmanem do salcburského bytu, kde žil u válečné vdovy Ravingerové, exposlanec rakouských socialistů Hermann Rauscher. Ten se snažil zprostředkovat Laušmanovi styk s jeho rodinou doma, tu totiž chytili komunisté při útěku a pozavírali.
  • Rauscher však byl agentem StB a teď Laušmanovi nabídl, že jeden známý by mohl poslat jeho manželce a dceři do vězení nějaké věci...
  • Politik připravil všechny peníze, které měl u sebe. Onen známý čekal v hospodě.
  • Laušmana opili a Rauscher mu vhodil do vína omamný prostředek, v noci jej za pomoci dalších agentů naložili do auta. Když se Laušman probudil, jel v autě, a okolo sebe četl české nápisy.
  • Na Štědrý den ráno byl ve vězení.

Tím si sice doma získal velkou popularitu, zároveň ale vystavil svou rodinu nacistické odvetě: matka byla zavražděna v Osvětimi, bratr v Sachsenhausenu. Vězněna byla i jeho manželka a sestra.

Jako ministr průmyslu a místopředseda sociální demokracie pokračoval Laušman po válce ve své exilové politice. Třeba v pohledu na rychlost a rozsah znárodňování byl radikálnější než komunisté. Ke korekci jeho představ ho přiměly kromě agresivní politiky komunistů až parlamentní volby v květnu 1946, v nichž sociální demokracie utrpěla značný debakl.

V listopadu 1947 byl jako muž středu zvolen proti vůdci levicového křídla Zdeňku Fierlingerovi do čela strany. Sociální demokracie se o demisi ministrů dalších stran dozvěděla až ex post. Demise byla tragickým omylem, na který ovšem sociální demokraté reagovali až komicky – v době počínajícího komunistického puče rozvěsili plakáty: „Nebojte se, nic se nestane, sociální demokracie je ve střehu.“

Hořký konec

Laušmanovo vedení odmítlo Gottwaldovy nabídky ke společné „levicové“ vládě, Laušman však zůstával ministrem. Odolával čtyři dny, když ale začaly bojůvky sociálnědemokratické levice organizované komunisty obsazovat Lidový dům a Fierlingerovo křídlo oznámilo, že začne s komunisty jednat separátně, Laušman povolil.

Již 18. března nechal funkci předsedy Fierlingerovi. V červnu musel odejít i z vlády, jeho přihláška do KSČ po „sloučení“ obou stran nebyla přijata. Laušman dostal zlatý padák: místo ředitele Slovenských elektráren.

POHNUTÉ OSUDY: Zdeněk Rotrekl, básník odsouzený k smrti

Záhy pochopil, že modus vivendi s novým režimem nenajde. Na Silvestra 1949 se s rodinou a přáteli pokusil přejít přes hranice, útěk se však zdařil jen jemu. Rodina byla – jako za nacistů – tvrdě postižena: manželka odsouzena na 14 let, dcery na 15 a 10 let, snoubenec dcery na 25 let. Manžel druhé dcery Jaromír Nechanský byl v jiném procesu odsouzen za odboj a popraven.

Exil Laušmana nepřijal pro jeho spolupráci s komunisty. A tak se snažil pracovat na vlastní pěst, podporu hledal i u Tita. Na Vánoce 1953 byl ale z Rakouska unesen agenty komunistické rozvědky. Odměnou za jeho veřejné vyhlášení, že se vrátil dobrovolně, byla propuštěna manželka a dcery.

V roce 1957 byl v tajném procesu odsouzen na sedmnáct let a o šest let později ve vězení záhadně zemřel, podle oficiální verze na infarkt.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...