Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Pohodlí nade vše

Česko

Je mnoho důvodů, proč si pořídit obuv na míru: respektuje anatomii chodidla, můžete si zvolit materiál i osobité detaily, boty dlouho vydrží. Připravte se ale na to, že kvalita něco stojí.

Investice do ručně šitých bot na míru není ani tak otázkou společenské prestiže či luxusní okázalosti. Špičkově zpracovaná obuv dokonce nemusí svým vzhledem ani vzbuzovat pozornost či vybočovat z běžného vzhledu. V první řadě jde o komfort a pocit při nošení. Specialista na boty šité na míru Michal Pavlas říká, že lidé, kteří takové boty vyzkoušeli, tvrdí, že mít na noze zakázkovou obuv je blaho, protože na první dojem poznáte, že bota byla vyrobena přímo pro vás.

„Když se obuv nosí obden, aby si mohla odpočinout a vyschnout na napínácích, musí vydržet 5-6 let,“ tvrdí Michal Pavlas, který nejčastěji používá teletinu zpracovanou metodou chromočinění. Kůže je pak pevná, nepraská, neláme se a po celou dobu užívání si zachovává lepší vlastnosti. Zakázkový výrobce může do obuvi dostat však ještě něco navíc, co ani špičkový značkový výrobce sériově vyráběné obuvi nikdy nedosáhne, a to je vnitřní komfort a vybavení, které respektuje anatomii chodidla a problematické partie, které se otlačují či odírají.

Michal Pavlas ví, o čem mluví. Sám pochází ze zlínské ševcovské rodiny a vylepšuje staré tradiční řemeslo pomocí nových technologií spolu s bratrem Milanem Pavlasem. Ten má na starosti vývoj počítačového softwaru, který umožňuje dokonalejší proměření chodidla.

Na nové boty si počkáte dva měsíce Nasbíraná data potom slouží pro stavbu kopyta, na kterém se tvaruje budoucí bota. Ale té vytoužené nablýskané polobotce ještě předchází takzvaná zkušební obuv. Obvykle bývá jednoduchá, bez dekorativních detailů. Je to však normální kožená obuv, kterou lze běžně nosit třeba i do společnosti a nikdo nepozná, že máte boty jen zkušební. Při převzetí zakázkové obuvi tedy dostane k užívání rovnou dva páry. A proč se vlastně šijí? Jak říká Michal Pavlas, jde o dokonalé ověření tvaru chodidla, respektive kopyta, a od zkušební obuvi se teprve odvíjí výsledná bota z vybraného materiálu. Výroba dřevěné formy trvá 3 týdny, čtvrtý týden je na světě zkušební obuv, kterou nosíte nejméně čtrnáct dní, a pokud ideálně sedí, obuvník teprve podle ní začne vytvářet finální výrobek.

Doba od nabrání míry až k hotové, precizně zpracované polobotce trvá asi 8 týdnů. Pavlas šije pouze z přírodních materiálů, standardní zakázkovou usní je teletina od dodavatelů z Francie či Itálie a mezi luxusní materiály patří například kůže z krokodýla, rejnoka, pštrosa či mořského úhoře.

Bota v cenové relaci kolem 20 tisíc i více nemusí na první pohled působit jako něco výjimečného za spoustu peněz. „Jen velmi malé procento zákazníků je kreativní, většinou mají klasický přístup k oblékání a oceňují řemeslnou kvalitu a konzervativní střih. Ale chtějí mít pocit, že jejich pár bot byl vyroben doma v Česku a pro ně, ne někde anonymně v Bangkoku za 24 hodin. Sériově vytvořená bota totiž může mít velmi luxusní a líbivý vzhled, ale nemusí vůbec respektovat tvar chodila,“ vysvětluje obuvník.

Michal Pavlas se věnuje i individuální ortopedické obuvi. Zkušenosti získané při práci s rozdílnou stavbou chodidel mu umožňují dosáhnout i maximálního komfortu u luxusní zakázkové obuvi. Ortopedická obuv, na kterou až z 90%přispívají pojišťovny, je pochopitelně mnohem levnější, protože je zhotovená běžnou výrobní technologií lepení, kdy je svršek k podešvi přilepený, zatímco u zakázkové obuvi je ručně přišitý.

Většina zakázkové obuvi, která se u Michala Pavlase šije, představuje pánské oblekové polobotky, ale pokud je muž spokojený, často přivede i svoji manželku. Pavlas je schopen vytvořit vysoce módní lodičky inspirované světovými designerskými značkami, třeba „laboutinky“ přesně na nohu, ve kterých se bude chodit jako v peří. „Taková botička však bude určitě levnější, kolem 50% z ceny západních značek, a hlavně přímo na míru,“ dodává.

Hra s optikou Zakázková obuv však ještě přináší estetickokorekční výhodu a dokáže pomoci celkovému vzhledu tak, že chodidlo vypadá proporčně lépe, například pokud je příliš masivní, krátké či široké. „Obuv nohu opticky protáhne, zeštíhlí nebo zkrátí podle potřeby. Když máte zúžený tvar nohavice, je žádoucí mírně opticky zkracovat tvar boty a naopak, je-li silueta nohavice širší, může se tvar polobotky prodlužovat. Prostě si hrajete s optikou,“ vysvětluje obuvník.

Autor: