Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pohotovosti nekončí. Zatím

Česko

Lékařské protesty odsunuly reformu služeb první pomoci. Škrty přijdou později, ale možná o to větší

BRNO/TIŠNOV Odvoláváme, co jsme odvolali, mohou zvolat jihomoravští radní. Záměr zrušit v části kraje lékařské pohotovosti opět odkládají. Situace ale kvasí – je jasné, že minimálně na druhou polovinu roku na ně nebude dost peněz.

Již nyní přitom skutečná pohotovost zajišťující péči mimo běžnou pracovní dobu, o víkendech a svátcích funguje naplno jen v Brně v Úrazové nemocnici. Na dalších místech ji jen doplňují. A pohotovostní lékárna je v Brně také „nadstandard“, například v Olomouckém kraji už podobný servis zrušili úplně a nezbytné léky dostanou lidé v ordinacích.

„Rozhodnutí situaci zklidní,“ konstatoval krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý (ČSSD) poté, co včera zastupitelé prodloužili současné fungování pohotovostí až do poloviny roku. To je doba, kdy budou jednat se starosty měst, kde měla pohotovost skončit. Odsun politici zvolili i kvůli vypjatosti jednání s odboráři při akci Děkujeme, odcházíme.

Už dříve víkendovou a noční službu lékařů oželeli například v Židlochovicích či v Kuřimi, nyní by z velkých měst měly na seznam přibýt Tišnov, Kyjov, Ivančice, Veselí nad Moravou, Hustopeče a dokonce okresní město Blansko. Tamní radnice dostaly na výběr: buď pohotovost dotovat, nebo se smířit s tím, že lidé budou muset cestovat do Brna či vybrané nemocnice. Ta by byla jedna v každém okrese vyjma Brna-venkova, kde neměla být žádná.

„Rozhodně nepočítáme s tím, že by pohotovost v Tišnově měla skončit, i kdybychom se na jejím zajištění měli podílet,“ uvedl včera tišnovský starosta Jan Schneider. Podle něj by řešení nebylo zas až tak složité. V ideální variantě zůstane provozovatelem pohotovosti kraj, který její provozování zadá „své“ nemocnici v Tišnově. „Nebude tedy ani nutné vypisovat výběrové řízení. My dáme kraji dar na zajištění jejího provozu,“ nastínil možnou variantu Schneider. Tišnov si už pro tento případ vyčlenil v rozpočtu potřebné peníze.

„Přispívali bychom částkou 500 tisíc korun,“ upřesnil starosta a dodal, že přispívat na pohotovost jsou Tišnovu ochotny pro změnu spádové obce. Kraj však údajně preferuje jinou možnost. „Objednavatelem služby bychom byli my, což podle našeho názoru ale není podle zákona správné, a navíc by se musela vypsat soutěž na provozovatele pohotovosti,“ doplnil Schneider.

Konkrétně v Tišnově na pohotovosti ošetřili za rok na tři tisíce pacientů. Je pravděpodobné, že v případě odsunu služby do Brna by mnozí z nich k lékaři nejeli ani za cenu možného zhoršení zdravotního stavu, případně by naopak volali záchrannou službu určenou pro nejzávažnější případy. Té navíc nemusí platit regulační poplatek jako na pohotovosti. Problémy se zajištěním pohotovosti se v posledních letech objevují pravidelně. Specifikum především moravské metropole spočívá například v tom, že i když tu pohotovost funguje, mnozí lidé se raději vydají přímo do některé nemocnice. Aby tomu zdravotníci zamezili, od loňska změnili pořadí přijímaných pacientů. Ti, kteří přijdou bez lékařského doporučení z pohotovosti, mohou čekat i několik hodin.

Pohotovost se skládá z několika částí – zahrnuje jak klasickou pro dospělé, tak dětskou, zubní a také smutnou povinnost ohledávání zemřelých. Na sebe si ale služba nevydělává, na každé místo jsou potřeba řádově statisíce korun dotací.

***

Problémy se zajištěním pohotovosti se v posledních letech objevují pravidelně

Kde nyní fungují pohotovosti * Lékařská služba první pomoci funguje v Jihomoravském kraji v plném rozsahu pouze v Brně. V Úrazové nemocnici ji zajišťují praktičtí lékaři i stomatologové, a to v pracovních dnech od 17 do 7 hodin, o víkendu a svátcích nepřetržitě. Lékárna funguje „za rohem“ na Kolišti a děti ošetří v dětské nemocnici. * Další pohotovosti v různém rozsahu fungují v Boskovicích, Blansku, Břeclavi, Hodoníně, Hustopečích, Ivančicích, Kyjově, Tišnově, Veselí nad Moravou, Vyškově a ve Znojmě, většinou v pracovních dnech od 17 do 22 a o víkendech od 8 do 20 hodin. * Dětská a zubní pohotovost je pouze v okresních městech (v případě Blanenska v Boskovicích), a to také pouze po část dne. * Podle návrhu by měla pohotovost od července fungovat pouze v Brně, Boskovicích, Břeclavi, Hodoníně, Vyškově a ve Znojmě.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!