21. prosince 2009 9:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pohřeb duchovního: dav v Íránu skandoval protivládní hesla

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Dav v Íránu skanduje protivládní hesla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dav v Íránu skanduje protivládní hesla. | foto: ČTK

KÓM Statisíce lidí se sešly v íránském šíitském svatém městě Kóm na pohřbu nejvýznamnějšího disidentského klerika ajatolláha Hosejna Alího Montázerího. Po smutečním obřadu začal dav shromážděný v ulicích města skandovat protivládní hesla.

"Lidé skandují hesla na počest Montázerího a také na podporu (opozičního vůdce) Míra Hosejna Músávího," píší internetové stránky podporující íránské reformisty. Informace o počtu shromážděných a o průběhu pohřbu i následných demonstrací není možné ověřit z jiných zdrojů, protože zahraniční sdělovací prostředky nedostaly povolení k cestě do Kómu.

Symbol vzdoru

Hosejn Alí Montázerí

Hosejn Alí Montazerí se narodil v roce 1922 jižně od Teheránu. Jedním z jeho učitelů byl i pozdější vůdce islámské revoluce ajatolláh Chomejní. Za šáha byl vězněn (1974–1978), za současného režimu jej drželi v domácím vězení (1997–2002).

Íránská oficiální tisková agentura IRNA v první zprávě o pohřbu uvedla, že truchlící zachovávají "klid". Jejich počet ale neupřesnila. Agentura AFP hlásí menší neupřesněné incidenty. Už v neděli byla v Kómu posílena přítomnost policie.

Po sporných červnových prezidentských volbách Montázerí vyzval k třídennímu celonárodnímu smutku za Íránce zabité v pouličních protestech. V srpnu pak označil režim vládnoucí v zemi pod vedením nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího jako "diktaturu ve jménu islámu".

ČTK
Najdete na Lidovky.cz