5. ledna 2015 22:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pohřeb není jen pro plátce daní. U Paříže pochovali romskou dívku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Místní prokuratura oznámila, že zahájila vyšetřování případu pro podezření, že... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místní prokuratura oznámila, že zahájila vyšetřování případu pro podezření, že... | foto: ČTK

WISSOUS V obci Wissous u Paříže byla za účasti stovky osob pohřbena romská holčička, kterou odmítlo uložit do hrobu na svém hřbitově nedaleké městečko Champlan. Odmítnutí vyvolalo ve Francii pohoršení, které vyjádřil i prezident François Hollande. Případ začala vyšetřovat místní justice.

Romská holčička Maria Francesca, jejíž rumunská rodina žije v romské osadě nedaleko městečka Champlan 18 kilometrů jihozápadně od Paříže, zemřela v noci na 26. prosince v nemocnici v nedaleké obce Corbeil na syndrom náhlého úmrtí kojenců. Bylo jí dva a půl měsíce.

Romská holčička Maria Francesca, jejíž rumunská rodina žije v romské osadě...

Podle pohřební služby, která se na žádost rodiny zesnulé obrátila na radnici Champlanu, starosta obce Christian Leclerc pohřbení odmítl, a to bez jakéhokoli vysvětlení. „Není povinen se ospravedlňovat, ale podobné odpovědi jsou velmi vzácné,“ řekl šéf pohřebního ústavu v obci Corbeil Julien Guenzi.

Přednost mají daňoví poplatníci, prohlásil starosta

Podle deníku Le Parisien starosta rozhodnutí v telefonickém rozhovoru vysvětlil tím, že na hřbitově je málo místa a že přednost mají místní daňoví poplatníci, ke kterým rodina zesnulé nepatří.

Psali jsme

Zprávy vyvolaly ostré reakce ze strany veřejnosti i od představitelů nevládních organizací a státu. I šéfka nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová, která brojí proti přistěhovalectví, označila přístup starosty za „projev nedostatku lidskosti“.

Starosta dlouho na kritiku nereagoval a nakonec v neděli prohlásil, že šlo o nedorozumění. „Došlo k chybě v interpretaci při procesu rozhodování. Měli jsme na výběr mezi obcemi Corbeil a Champlan. Dal jsem ve středu ráno (telefonicky) souhlas s oběma variantami. Mám textovou zprávu, která to dokazuje. Je to vše nafouknuté. Opravdu mě moc mrzí, že to dostalo takový rozměr,“ prohlásil starosta.

V obci Wissous u Paříže byla za účasti stovky osob pohřbena romská holčička,...

Místní prokuratura oznámila, že zahájila vyšetřování případu pro podezření, že došlo k diskriminaci osob. Chce zjistit podmínky, za jakých radnice odmítla žádost rodiny o pohřbení dítěte. Podle francouzského zákona se blízcí zesnulého mají obracet se žádostí o uložení do hrobu na starostu té obce, kde nebožtík bydlel, nebo kde zemřel, či kde má jeho rodina společný hrob. V ostatních případech starostové mohou pohřbení odmítnout, poznamenala agentura AFP.

  • Přítomnost Romů z východní Evropy, především z Rumunska a Bulharska, je ve Francii žhavým politickým tématem. V zemi jich nyní odhadem žije na 20 tisíc.
  • Země prosazuje jeden z vůbec nejpřísnějších postupů proti romským imigrantům, včetně pravidelné likvidace jejich táborů a nucené deportace do zemí původu. Proti tomu však protestují ochránci lidských práv.
ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz