Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pojišťovny kybernůž zaplatí

Česko

Fakultní nemocnice Ostrava bude moci bez omezení používat nejnovější ozařovací zařízení CyberKnife, označované také jako kybernůž.

OSTRAVA/PRAHA Nemocnice se dohodla se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou na podmínkách, za kterých zákrokykybernožem pacientům uhradí. Ještě na začátku týdne nemocnice oznámila, že je možné, že bude moci ošetření poskytnout jen samoplátcům, hlavně cizincům.

Cena za jedno ozáření podle mluvčího VZP Jiřího Roda činí zhruba 27 000 korun a dalších zhruba 50 000 vydá VZP za materiál. „Počet ozáření bude záležet na medicínské indikaci a nebude v žádném případě nějak omezen či limitován,“ zdůraznil mluvčí.

Spor se týkal hlavně výše úhrady - za nízké částky by nemocnice nepokryla ani základní náklady na provoz zařízení. To přitom stálo kolem 200 milionů korun a zaplatil je stát. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň a jeho podřízení včera nereagovali na dotazy LN, jak je možné, že stát sice uvolní peníze na koupi zařízení, ale kvůli sporům o smlouvy s pojišťovnami hrozí, že na něm bude nemocnice ošetřovat cizince. Ředitel nemocnice Svatopluk Němeček tvrdí, že nyní budou následovat podpisy smluv s dalšími pojišťovnami.

Výsledná cena je kompromis, tvrdí zástupci pojišťovny Zástupci VZP zdůraznili, že nikdy neuvažovali o tom, že by péči nehradili, protože metoda bude pro řadu pacientů nenahraditelná. Nejde proto podle nich o důsledek tlaku médií, která na situaci kolem CyberKnife poukázala. „Jedná se o oboustrannou dohodu, či chceteli kompromis, který mohl vzniknout právě na základě toho, že ostravská nemocnice přehodnotila původní údaje,“ uvedl Rod.

Varování ostravské nemocnice, že pokud se nedohodne s pojišťovnami, nebude ošetřovat tuzemské pacienty, ale pobouřilo některé onkology. „Je pochopitelné, že nemocnice nehodlá přistoupit na kódy méně proplácené a chce ekonomicky profitovat. Pro mne je ale zcela nepochopitelné a neetické, že by kvůli tomu přístroj byl odstaven z provozu,“ uvedl předseda akreditační komise ministerstva zdravotnictví pro radiační onkologii Pavel Šlampa z Masarykova onkologického ústavu v Brně s tím, že kódy na proplácení výkonů stereotaktické radioterapie lineárními urychlovači jsou součástí sazebníku výkonů a pojišťovny je proplácejí.

I na pracovišti v Brně mají lékaři obdobný přístroj. Takzvaný X-nůž dokáže to, co ostravský CyberKnife, je však vhodný i k léčbě větších nádorů než pět centimetrů. „X-nůž byl asi o padesát až šedesát milionů levnější než CyberKnife, ostravské pracoviště samozřejmě chce za výkony dražším přístrojem dostat více zaplaceno. Ale poznámka, že by neléčili české pacienty, je už úplně absurdní,“ doplnil Šlampa.

Ostravský CyberKnife nůž ozařuje s až třicetkrát větší přesností než běžné lineární urychlovače. Průběžně kontroluje pozici nádoru i pacienta, takže nepoškodí okolní zdravou tkáň.

Protože jde o první přístroj svého druhu v republice, není zahrnut v seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami. Nemocnice je schopna léčit na přístroji až 600 pacientů ročně. CyberKnife, vyráběný v USA, díky své přesnosti rozšiřuje možnosti v oblasti léčby malých nádorů v blízkosti životně důležitých struktur.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!