11. prosince 2008 10:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pokud budou mít Irové komisaře, pak všichni

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 42Diskuse
Mirek Topolánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek. | foto: Lucie VadlejchováLidovky.cz

BRUSEL Pokud Irsko získá kvůli přijetí Lisabonské smlouvy, kterou v referendu odmítli jeho občané, svého eurokomisaře, musí ho mít všechny členské státy EU. Před začátkem dnešního summitu EU v Bruselu to řekl premiér Mirek Topolánek. Lisabonská smlouva o reformě unijních institucí přitom počítá se snížením počtu komisařů o třetinu.

Hledání cest ven z krize vyvolané irským "ne" je jedním z hlavních témat vrcholné schůzky EU, která začne odpoledne.

Z Irska zaznívají zprávy o tom, že by Irové chtěli od unie slyšet, že si budou moci ponechat i v budoucnu svého komisaře. Budou asi také chtít záruky, že nikdo nebude zpochybňovat jejich neutralitu, stejně jako zdanění či některé etické otázky jako jsou potraty. To byly věci, které posloužily odpůrcům smlouvy v kampani, před červnovým referendem.

Uvozovky dolníLisabonská smlouva svým způsobem zhoršuje míru suverenity, na kterou si čeští občané a možná i čeští politici po revoluci zvykli.Uvozovky horní

Topolánek si myslí, že by například v otázce daní a počtu komisařů měly právní záruky platit pro všechny členské státy EU. "Budeme samozřejmě vyžadovat, aby tato právní závaznost byla pro všechny státy," uvedl premiér s tím, že Česko zajímá především daňová suverenita. "Je to něco, o čem my mluvíme dlouhodobě. U přímých daní se velmi bráníme jakémukoliv progresu a ten irský přístup je pro nás svým způsobem přijatelný," dodal.

Hysterie kolem ratifikace
Českému premiérovi nicméně vadí "hysterie", která se kolem ratifikace smlouvy rozpoutala, přičemž prý zastiňuje všechny ostatní důležité věci.

"To přece není poprvé, kdy členské země mají problémy s ratifikací dokumentu. Já bych řekl, že v poslední době postoj těch ostatních je méně tolerantní než v minulosti," doplnil a upozornil, že Česko je v každém případě proti jakémukoliv nátlaku na Iry.

Smlouvu ovšem neratifikovalo ani Česko, poslanecká sněmovna by o ní měla hlasovat až na začátku února, přičemž v senátu je situace nejistá. "U nás ten proces probíhá velmi složitě, protože jak společnost, tak politická scéna je v té otázce rozdělená. Vysvětluju svým kolegům v Evropské unii, že je to nejvíc dáno tím, že jsme 50 let žili pod dvěma totalitními režimy. Ten pocit nabyté svobody, svrchovanosti, nezávislosti a suverenity je o něco málo silnější než někde jinde," řekl.

Částečná ztráta suverenity
Podle Topolánka je situace složitá především v senátu. V této souvislosti premiér připomněl závazné stranické usnesení nedávného kongresu ODS, podle něhož je možné o lisabonské smlouvě hlasovat pouze v návaznosti na hlasování o smlouvách o pobytu americké jednotky na českém území, která má obsluhovat plánovanou radarovou základnu.

"Je to pochopitelné, obě otázky nás nějakým způsobem definují v euroatlantickém prostoru, ať už umístění americké jednotky na českém území, což je vysloveně geopolitická záležitost, tak samozřejmě lisabonská smlouva, která svým způsobem zhoršuje tu míru suverenity, na kterou si čeští občané a možná i čeští politici po revoluci zvykli," dodal.

Lidovky.cz, ČTK
  • 42Diskuse