Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Pokud Klausova výjimka projde, EU chce záruku pro jeho podpis

Evropa

  18:58
Lucemburk - Evropská unie požaduje po Praze garance, aby v případě získání výjímky z listiny základních práv EU prezident Klaus smlouvu podepsal. V Lucemburku to řekla švédská ministryně pro evropské záležitosti Cecilia Malmströmová, jejíž země unii tento půlrok předsedá.
Evropská unie - ilustrační foto.

Evropská unie - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Švédská ministryně pro evropské záležitosti Cecilia Malmströmová

Ministryně zdůraznila, že je ale také třeba vyčkat rozhodnutí českého ústavního soudu. Na ten se obrátila skupina senátorů, aby posoudil, zda je smlouva v souladu s českým ústavním pořádkem. V úterý začíná jeho zasedání v této věci. Do jeho rozhodnutí Klaus smlouvu ani podepsat nemůže.

"Na to, abychom udělali jakýkoli ústupek, musíme mít garance, že podepíše," řekla Malmströmová.

Füle: Benešovy dekrety nebudou ve výjimce vůbec zmíněny

Český ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle v pondělí řekl, že takzvané Benešovy dekrety nebudou ve výjimce k lisabonské smlouvě, kterou po Evropské unii žádá prezident Václav Klaus, vůbec zmíněny. Maďarsko již dříve pohrozilo, že případnou výjimku zablokuje, pokud v ní budou zmíněny právě dekrety bývalého československého prezidenta Edvarda Beneše.

Co bude dál

O osudu české výjimky z Listiny základních práv EU rozhodne dvoudenní unijní summit, který začíná ve čtvrtek v Bruselu. Čeká se též na vyjádření českého ústavního soudu o slučitelnosti lisabonské smlouvy s naší ústavou. Nové jednání ústavního soudu začíná v úterý, termín ohlášení verdiktu však zatím není znám.

Český prezident sice dosud žádnou záruku pro svůj podpis nevyslovil , ale mohla zaznít v telefonátu mezi Klausem a švédským premiérem Fredrikem Reinfeldtem, jak naznačují Füleho slova.

Česko je ale i tak na dobré cestě výjimku nakonec získat. Měla by být ale jen obecná a měla by mít podobu čárky a slovního spojení "Česká republika", jež by se přidala k výjimce z Listiny základních práv EU, kterou již mají Polsko a Británie.

Otázkou zůstává, jaký postoj zaujme Slovensko. Jeho premiér Robert Fico požadoval pro svou zemi rovněž výjimku, spojoval ji však stejně jako Klaus s Benešovými dekrety. Pokud by ji získali jen Češi a Slováci ne, Bratislava by byla údajně připravena dohodu vetovat.

Umělci vyzývají Klause k podpisu

Tři desítky českých akademiků a umělců zveřejnily otevřený dopis prezidentu republiky, ve kterém Václava Klause vyzývají k rychlému podpisu lisabonské smlouvy. V případě, že Klaus neumožní ratifikaci Lisabonu, měl by podle výzvy zveřejněné na webu ze své funkce odstoupit.

Pod dopis prezidentovi připojili svůj podpis mimo jiné režisér Jiří Menzel, hudebník a spisovatel Jaroslav Hutka, filozof Erazim Kohák, katolický kněz Tomáš Halík nebo hudebník David Koller.

Autoři: ,

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč