Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nepravdy, osočování. První debatu vyhrála Clintonová, Trumpovi se vysmála

Svět

  6:23aktualizováno  8:44
NEW YORK/PRAHA - První klání ze tří mají američtí prezidentští kandidáti Hillary Clintonová a Donald Trump za sebou. Podle amerických médií byla přesvědčivější demokratka Clintonová, zatímco Trump nedokázal využít šancí a chytit se u témat, na kterých mohl posbírat body.

Uchazečka Demokratické strany o prezidentské křeslo a ministryně zahraničí Clintonová obvinila realitního magnáta Trumpa například z rasismu a obcházení daní. foto: Reuters

Podle některých expertů ale nejvíce prohrál americký občan, neboť oba soupeři hovořili více o sobě než o svých plánech na prezidentském postu.

Sledovali jsme on-line: Clintonová s Trumpem proti sobě poprvé stáli v přímé konfrontaci

Podle 53 procent dotázaných byla Clintonová "upřímnější a bezprostřednější", podle 40 procent byl naopak v tomto ohledu lepší Trump. Polovina voličů oslovených v průzkumu svůj názor po první televizní debatě nezměnila. Podle 34 procent diskuse posílila jejich záměr volit Clintonovou, 18 procent je rozhodnuto pro Trumpa. Pětapadesát procent Američanů je podle průzkumu CNN přesvědčeno, že Trump není schopen zastávat prezidentský úřad, podle 43 procent tuto schopnost má.

Clintonová zahnala Trumpa do defenzívy, což je podle televize CNN možná kritický okamžik zatím velmi vyrovnané kampaně. Podle rychlého průzkumu CNN demokratická kandidátka v debatě zvítězila.

Clintonová, která v minulých týdnech v průzkumech preferencí spíše ztrácela, předvedla působivý výkon, v němž potvrdila politický přehled, ale i smysl pro humor. Některým tvrdým útokům svého soupeře se vysmála, uvedla americká televize. Trump získal několik politických bodů v debatě o hospodářství a zaměstnanosti. „Debata ale prokázala jeho sklon k nepravdivým tvrzením a nepřesným prohlášením, ať už jde o bezpečnost, podporu války v Iráku nebo spory o rodiště Baracka Obamy,“ konstatovala CNN.

Bleskový průzkum televizní stanice ukázal, že 62 procent dotázaných považuje Clintonovou za vítězku první debaty, zatímco pro Trumpa hlasovalo 27 procent.

Hillary Clintonová.
Trump naslouchá své oponentce.

Zahajovací televizní předvolební duel se konal v pondělí večer místního času (v úterý od 3:00 SELČ) na newyorské Hofstraově univerzitě a byl veden v možná ještě více osobní rovině, než se čekalo.

Nejvzrušenější debata v historii twitteru. ‚Trumpa právě porazila holka‘

Nevídaný ohlas měla pondělní televizní debata Hillary Clintonové a Donalda Trumpa na sociálních sítích. Podle agentury AP se na twitteru odehrála nejvzrušenější reakci od založení sítě v roce 2006. Ze čtyř pětin přitom uživatelé komentovali výroky Trumpa, jen z jedné pětiny Clintonové.

Světové sázkové kanceláře po debatě zvýšily rating Clintonové. Pravděpodobnost jejího volebního vítězství je podle nich po televizní diskusi vyšší, podle stobodové stupnice kanceláře PredictIt dosahují šance demokratické kandidátky na vítězství 69 procent, naděje Trumpa jen 31 procent.

Podle odhadu BBC sledovalo pondělní debatu víc než sto milionů diváků, což by znamenalo nejvyšší sledovanost v dějinách prezidentských kampaní.

VÍCE ČTĚTE ZDE:

Uchazečka Demokratické strany o prezidentské křeslo a bývalá ministryně zahraničí Clintonová obvinila realitního magnáta Trumpa například z rasismu a obcházení daní. Ten naopak například řekl, že na to, jak dlouho je Clintonová aktivní ve veřejném životě, existuje málo úspěchů, kterými by se skutečně mohla pochlubit.

Pro republikánského kandidáta přitom byla debata šancí ukázat disciplínu. Clintonová zase potřebovala voliče ujistit, že jí mohou věřit po zdravotních problémech a mlžení o jejich skutečné příčině.

Řečníci na sebe tvrdě narazili i v otázce kontroverzního Trumpova zpochybňování původu současného amerického prezidenta Baracka Obamy, kterého několik let vyzýval, aby doložil rodným listem, že se skutečně narodil na americké půdě. To, že Obama rodný list předložil, Trump prezentoval jako svůj velký úspěch a něco, k čemu podle něj Clintonová sama nedokázala současného prezidenta přimět.

Lži a nepravdy v první debatě

Výběr některých nepřesností i nepravdivých tvrzení, které zazněly z obou stran a které novináři zaznamenali:

  • Clintonová s odvoláním na "nezávislé experty" prohlásila, že Trumpův daňový program by vedl ke ztrátě 3,5 milionu pracovních míst a možná i k nové hospodářské krizi. Podle agentury AP tuto předpověď prezentoval jediný ekonom Mark Zandi, který navíc finančně přispěl na kampaň demokratické kandidátky.
  • Clintonová popřela Trumpovo tvrzení, že připravovanou smlouvu o transpacifickém partnerství (TPP) označila za "zlatý standard". Prohlášení Trumpa je přitom pravdivé, slova o "zlatém standardu" padla při cestě Clintonové do Austrálie v roce 2012.
  • Clintonová tvrdila, že Trump povzbudil ruské hackery, aby zaútočili na Spojené státy. Trump nic takového neřekl, prohlásil jen, že ruští hackeři by mohli najít 30 tisíc e-mailů Clintonové, které zmizely z jejího soukromého poštovního účtu.
  • Trump uvedl, že byl vždy proti americké účasti ve válce v Iráku. Půl roku před zahájením amerického tažení ale v rozhlasovém interview řekl, že válku by podpořil. "Ano, počítám, že ano," prohlásil tehdy.
  • Trump tvrdil, že nikdy nepronesl slova o tom, že klimatické změny jsou poplašnou zprávou vyrobenou v Číně. Tento výrok je přitom obsažen v jeho tweetech z roku 2012 a 2014.
  • Trump, který odmítá zveřejnit informace o svých daních, v debatě prohlásil, že "z daňových přiznání se toho lidé moc nedozvědí". Podle expertů jsou ale cenným zdrojem informací nejen o stavu majetku konkrétní osoby, ale i o zdraví, charitě nebo daňových úlevách, které nelze získat jinde.
  • Podle Trumpa se pracovní místa přesouvají z USA do Mexika a dalších zemí, a to rychleji než kdykoli dřív. Podle agentury AP přesná data neexistují, od roku 2010 ale v USA naopak vzniklo 14,9 milionu nových pracovních míst.
  • Trump prohlásil, že spekulace o rodišti prezidenta Baracka Obamy, podle nichž se narodil mimo území USA, se začaly šířit během volební kampaně Clintonové v roce 2008. Důkazy o tom ale chybějí.

„Ve skutečnosti začal svou politickou kariéru touto rasistickou lží, ačkoliv pro ni neměl absolutně žádné důkazy,“ poukázala Clintonová v reakci na to, že Trump soustavně označoval prvního prezidenta černé pleti za neamerického.

Afroameričané od počátku stojí z velké většiny na straně demokratické kandidátky, ale Trump v posledních týdnech prozradil, že si myslí, že jeho plány jim mohou pomoci více než agenda Obamova či Clintonové.

Kondice budoucího prezidenta

Ke konci debaty si republikánský kandidát naběhl se svým opakovaným tvrzením, že Clintonová nemá dostatečnou kondici, aby mohla být prezidentkou. „Až procestuje 112 zemí, ve kterých bude vyjednávat o mírových dohodách, příměřích, propuštění vězněných disidentů, nebo trávit 11 hodin obhajování svých kroků před kongresovým výborem, můžeme se bavit o kondici,“ odrazila výpad bývalá ministryně.

Sama naopak dříve útočila především na Trumpovu neochotu zveřejnit daňové záznamy. „Otázkou je, jestli je skutečně tak bohatý, jak o sobě tvrdí,“ vznesla řečnickou otázku Clintonová s poukazem na to, že podle dostupných záznamů z minulosti neplatil nikdy federální daň z příjmu.

Černoch, přiznaný republikán a válečný zpravodaj. Kdo je moderátor první americké superdebaty

„To jen ukazuje, že jsem chytrý. Mám obrovské příjmy,“ kontroval realitní magnát a označil to za přednost. Konečně prý bude Ameriku vést někdo, kdo penězům rozumí.

Ačkoliv se předpokládalo, že moderátor debaty Lester Holt bude schopen politiky ukočírovat, zůstal za očekáváním. Umožnil totiž například bez povšimnutí Trumpovi stočit debatu na problematiku Islámského státu, i když se mělo hovořit o obchodní politice. Republikánský kandidát obviňoval protivnici, že na své webové stránce veřejně sdílela, jakým způsobem chce bojovat s IS. Clintonová odpověděla, že alespoň nějaký plán má.

Podle průzkumů mezi voliči před debatou více lidí věřilo Clintonové, volilo by ji 41 procent voličů, její hlavní protikandidát Trump by získal o 4 procentní body méně. O zbytek by se podělili libertarián Gary Johnson a zelená Jill Stein, kteří také kandidují na prezidenta, ale jejich podpora nedosahuje více než 15 procent, což je hranice kvalifikující k účasti v hlavních předvolebních kláních.

Autoři: ,