16. června 2008 21:05 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pokud to není zábava, něco je špatně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Americká trojice Enon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká trojice Enon. | foto: Reprofoto

Jedna z kapel na festivalu Primavera, americká trojice Enon, se 25. června chystá i do Česka. Zpěvák a kytarista John Schmersal si dobře pamatuje Prahu i Plzeň.

* LN Do Česka se vracíte po docela krátké době, navíc rovnou do velkého klubu. To je trochu zvláštní kombinace, ne?

Záleží na spoustě věcí... Dost jsme o tom mluvili. Nikdy jsme v Akropoli nehráli a je fakt, že máme rádi menší pódia, ale občas prostě chcete zkusit něco jiného. Navíc tentokrát nebude problém s tím, aby se dostalo na všechny fanoušky jako posledně, kdy byl náš koncert vyprodaný a klub úplně plný. Nemůžeme udělat dva koncerty ve dvou dnech, protože ten program máme dost nabitý. Je to docela škoda, Praha je určitě o dost hezčí a přívětivější v červnu než v prosinci. Mám dojem, že vždycky přijíždíme akorát v zimě.

* LN Vaše turné vůbec vypadá docela divoce. Kdo jej plánoval?

My sami! Je to větší legrace. Když jsme žili v New Yorku, pořád nás strašily účty, účty, účty... Každý koncert jsme mysleli na to, jestli vyděláme nějaké peníze, abychom mohli zaplatit nájem. Teď bydlíme ve Filadelfii, všechno si děláme sami a je to větší pohoda. Prostě si vybíráme města, kam bychom chtěli jet, kde bychom chtěli mít víc volna, navštívit místa, kde jsme ještě nebyli. A taky si šéfujeme všechny peníze.

* LN Je prima, že jste nezapomněli na české fanoušky. Jak vzpomínáte na poslední, zimní koncerty v Praze a v Plzni?

V Plzni se mi líbilo moc. Byli jsme tam poprvé, ale město bylo hezké a koncert se vážně povedl. Měli jsme čas na to, abychom se podívali na náměstí a trochu se prošli. A v Praze... Osobně si myslím, že jsme nezahráli úplně nejlíp, jak umíme. Ale to záleží na spoustě okolností. Ale měli jsme víc volna na město a přátele.

* LN Na českém labelu Silver Rocket Records jste vydali i desku. Jak ke spolupráci došlo?

Zdá se mi, že v poslední době nikdo nevydává singly a sedmipalce. Je to docela škoda. Takže najít vydavatelství, které se zaměřuje i na tohle, je tak trochu svátek. Na albu Little Ghost / Swab the Deck jsme se, myslím, dohodli, když jsme řešili první loňský koncert v Praze. Nahrávali jsme zrovna nějaký nový materiál a prostě se to nějak sešlo. Všechno probíhalo fakt hladce a docela rychle. Tak to mám rád! Navíc mi přijde fajn, že nějaká naše deska vyjde v Evropě, protože ji pak nemusíme vozit s sebou nebo složitě přeposílat přes oceán a každý si ji může koupit tady.

* LN Nepochybně tady máte dost příznivců. Mimochodem česká distribuce a label Starcastic se jmenuje podle vaší písničky.

Ha! Neexistuje! Okamžitě je zažaluju! Nojo, dělám si legraci...

* LN Máte za sebou americké turné, teď jste přijeli do Evropy na pár festivalů a klubových koncertů. Vnímáte rozdíly mezi publikem ve Spojených státech a v evropských zemích?

Publikum se liší koncert od koncertu. Mění se i samotná scéna. Rozpadá se spousta kapel, co byly zajímavé, mnoho promotérů končí, protože je zahraniční kapely neuživí a žádné pořádné lokální nejsou... Tohle se děje snad všude. Abych byl upřímný, ve Spojených státech je to teď trochu těžké, když to srovnám se situací tak před pěti lety. Nevím, jestli je to nějakými ekonomickými aspekty nebo tím, že spousta kapel je na turné, ale dělat koncerty tam mi přijde pořád těžší. To je hlavní rozdíl mezi Evropou a Amerikou. Ale jak jsem řekl, opravdu se to liší místo od místa a nejde generalizovat.

* LN Na tomto turné máte nového bubeníka..

Ano, je to Andy Robillard z Gogogo Airheart, dřív jsme spolu občas hrávali. Matt (Schulz, bubeník Enon - pozn. aut.) totiž zůstal v New Yorku, zatímco my jsme se přestěhovali do Filadelfie. Andy je skvělý bubeník a zatím nám to jde výborně, ale co bude po tomto turné, zatím netušíme. Tedy máme nějaké nové písničky, ale žádné konkrétní plány. Necháváme tomu volný průběh.

* LN V tříčlenné sestavě jste ale fungovali docela dlouho. Máte pocit, že jste s kapelou „vyrostl“? Nebo že vás ještě pořád „vychovává“?

Nevím, snad obojí. S různými kapelami jezdím přes deset let. Sotva ještě „vyrostu“, ale nové věci se učím pořád, každý den. Znám spoustu lidí, co pořád remcají, jak už jsou „na tohle a tamto moc starý“ a jak je to nebaví. Asi by s tím měli seknout a dělat něco jiného. Protože tohle má být hlavně zábava, a pokud není, je něco špatně.

Najdete na Lidovky.cz