3. května 2010 21:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pokus o bombový útok v NY měl mezinárodní pozadí, tvrdí Bílý dům

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs. | foto: Reuters

NEW YORK Vyšetřování pokusu o bombový útok v New Yorku naznačuje, že akce zřejmě měla mezinárodní pozadí. Podle deníku The Washington Post to uvedl zdroj z Bílého domu. Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs zároveň poprvé označil improvizovanou bombu v autě nastraženém v noci na neděli u rušného Times Square za pokus o teroristický čin.

"Řekl bych, že zde byl záměr terorizovat, a řekl bych, že kdokoli to provedl, bude označen za teroristu," řekl dnes novinářům Gibbs. Americká administrativa původně byla opatrná s označením útoku za terorismus. S přibývajícími informacemi ale její prohlášení začínají být ostřejší.

Úřady získávají nové stopy
Podle washingtonského deníku se ukazuje, že neúspěšný útok koordinovalo několik lidí s mezinárodními vazbami. Americké úřady se případem zabývají v rozsáhlém vyšetřování na území několika států a získávají nové stopy, uvedl The Washington Post. Policisté již například našli původního majitele zřejmě ukradeného auta použitého při pokusu o útok. Podle nich muž není podezřelý.

Vůz byl v noci na neděli ponechán poblíž Times Square. Policie v něm objevila výbušné zařízení, které se později ukázalo být nefunkční. V autě byly také propanbutanové bomby a kanystry s benzinem. Jeho vznícení podle policie mohlo způsobit značné škody na životech i majetku. Vozidlo se nacházelo v oblasti, kde se pohybuje hodně turistů a návštěvníků broadwayských muzikálů.

Podle zdrojů deníku The Washington Post případná mezinárodní souvislost pokusu o útok nemusí nutně znamenat, že za ním stojí teroristická síť Al-Káida či jiná teroristická skupina. Souvislost s Al-Káidou v úvodu vyšetřování odmítl starosta města Michael Bloomberg.

Policisté v současnosti mimo jiné zkoumají záběry z bezpečnostních kamer a z kamer turistů, kteří se pohybovali v místě pokusu o útok. Zatím zveřejnila záběry z jedné bezpečnostní kamery, jež asi půl bloku od místa, kde bylo zanecháno podezřelé auto s běžícím motorem a blikajícími parkovacími světly, zachytila bílého čtyřicátníka, jak si sundává černé triko a odchází po chodníku, přičemž se nejméně dvakrát ohlíží. Policie uvedla, že by s ním chtěla mluvit, což nutně neznamená, že by šlo o podezřelého.

V souvislosti s případem se ve Spojených státech objevily různé domněnky.

Podle jedné z nich by akce mohla souviset s výhrůžkami, které muslimové nedávno adresovali tvůrcům kresleného seriálu South Park, když se v jednom z jeho dílů objevil prorok Mohamed v kostýmu medvěda. Nastražené auto se totiž nacházelo nedaleko sídla společnosti Viacom, která seriál vyrábí.

Úřady ale ústy ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanové "odmítají spekulovat o spekulacích".

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz