3. května 2010 10:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pokus o pumový atentát v New Yorku: policie má záběry podezřelého

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Podezřelý muž je na snímku vpravo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podezřelý muž je na snímku vpravo | foto: ČTK

NEW YORK Newyorská policie po víkendovém nálezu bomby v autě nedaleko rušného Times Square zkoumá záběry bezpečnostních kamer z oblasti. Jde to ale pomalu. Záznamů je hodně a policisté mají ztížený přístup k soukromým bezpečnostním kamerám. V neděli večer si tak prohlédli záběry jen 30 kamer z 82, které mají k dispozici. Získali přitom pouze několik sekund záběrů, na nichž auto bylo.

Policie se tak dnes bude snažit získat další záběry z kamer z firem v okolí Times Square. "Jsou tu policejní kamery, ale také mnoho kamer na budovách, jež patří firmám, bankám či k bankomatům. Zachycují všechno možné," řekl policejní mluvčí Paul Browne.

Policie zatím zveřejnila záběry z jedné bezpečnostní kamery, jež asi půl bloku od místa, kde bylo zanecháno podezřelé auto s běžícím motorem a blikajícími parkovacími světly, zachytila bílého čtyřicátníka, jak si sundává černé triko a odchází po chodníku, přičemž se nejméně dvakrát ohlíží. Zanedlouho se chystá zveřejnit další záběry z kamery jednoho turisty, na nichž prý od auta utíká nějaký muž.

Auto bylo v noci ze soboty na neděli ponecháno poblíž Times Square. Policie v něm objevila výbušné zařízení, které se později ukázalo být nefunkční. V autě byly také propanbutanové bomby a kanystry s benzinem.

Čtěte více:

Newyorská policie se již delší dobu k nelibosti ochránců občanských svobod snaží získat snazší přístup k bezpečnostním kamerám. Zároveň se chystá rozšířit takzvaný ocelový okruh z tisíců bezpečnostních kamer, který v roce 2006 vybudovala na spodní části Manhattanu. Nyní usiluje o jeho vybudování i ve střední části ostrova. "Kdybychom 'ocelový okruh' měli ve středu města k dispozici, mohli byste si být jisti, že bychom nyní měli k dispozici záběry z různých úhlů," podotkl městský radní Peter Vallonee.

Dodal, že policisté také v pilotním programu vytvářejí katalog soukromých bezpečnostních kamer, aby v případě nějaké události nemuseli chodit od jedněch dveří ke druhým. "Mám za to, že by nám to v této situaci velmi pomohlo," podotkl radní s tím, že takový katalog by mohl pomoci zastavit další pokus o podobný útok.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz