18. ledna 2010 16:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pokusil se zabít papeže. Po 29 letech 'mesiáš' Agca vyšel z vězení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Mehmet Ali Agca | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mehmet Ali Agca | foto: ČTK

ANKARA/VATIKÁN Turek Ali Mehmet Agca, který se v roce 1981 pokusil spáchat atentát na papeže Jana Pavla II., byl v Turecku propuštěn z vězení. Odpykával si v něm trest za vraždu novináře.

Na základě dnešního psychiatrického vyšetření byl Agca prohlášen za neschopného vojenské služby. Předtím se objevovaly zprávy o tom, že by Agcovi vojenská služba mohla hrozit.VÍCE ČTĚTE ZDE

Agca postřelil hlavu katolické církve 13. května 1981 v Římě. Papeže vážně zranil. Skončil za to v italském vězení. Jan Pavel II. mu dva roky po atentátu odpustil, když ho navštívil v cele. V roce 2000 dostal Agca milost od italského prezidenta. Poté si v Turecku odpykával ve vězení trest za vraždu tureckého novináře z roku 1979.

Agca nyní doufá, že by si mohl vydělat miliony za rozhovory pro média a za knihy. Zatím totiž stále není jasné, proč v roce 1981 na papeže vlastně střílel.O ŠIFŘE VATIKÁNU ČTĚTE VÍCE

Dvaapadesátiletý Agca se ihned po propuštění z věznice podrobil psychiatrickému vyšetření ve vojenské nemocnici v Ankaře. Jak novinářům řekl jeho právník Yilmaz Abosoglu, jeho klient byl uznán neschopným vojenské služby a je tedy zcela svoboden. Neupřesnil, proč psychiatři uznali Agcu neschopným. Agca po vyšetření odjel do jednoho z ankarských grandhotelů.Papež Jan Pavel II. odpouští Mehmetu Ali Agcovi, který se ho pokusil zastřelit.

V roce 2006 jej sice vojenské povinnosti zbavila vojenská nemocnice v Istanbulu, a to kvůli "protispolečenské poruše osobnosti", podle ministerstva obrany však tato zpráva nebyla platná. V Turecku je vojenská služba povinná od 18 let a horní věková hranice není nijak stanovena. O Agcově duševním zdraví panují pochybnosti, a to kvůli jeho pravidelným výbuchům či tvrzením, že je mesiáš. "Hlásám konec světa. Celý svět bude v tomto století zničen. Všichni lidé v tomto století zemřou... Já jsem Kristus věčný," uvedl Agca v prohlášení, které dnes zveřejnil jeho právník.

Policie zadržela Agcu v roce 1981 krátce po střelbě na papeže. Nejdřív tvrdil, že jednal sám. Později uváděl, že za atentátem bylo Bulharsko a sovětská tajná služba KGB. Pak to ale zas popřel. Před nedávnem se nechal slyšet, že na otázky o útoku odpoví po svém propuštění.

U věznice i vojenské nemocnice na něj čekaly desítky novinářů a televizních štábů. Po právníkovi jim vzkázal, že s nimi dnes mluvit nebude. "Neutíkáme před médii, možná promluví za pár dní," řekl další z právníků Gokay Gultekin. Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi Agcovo propuštění nekomentoval. Nevyjádřil se k němu ani mluvčí krakovského kardinála Stanislawa Dziwisze, který byl tajemníkem Jana Pavla II.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz