Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Polemika: Kritika kroků předsednictva Grantové agentury je oprávněná

Způsob rozdělování prostředků GAČR by měl být zcela průhledný a pravidla, jimiž se řídí, musejí být dobře rozmyšlena, upozorňuje Jiří Chýla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Ctenarcp

Někdy bývají "investoři" opravdu zklamáni.
"Firma PrimeCell se představuje jako firma věnující se biotechnologickému výzkumu, v tuzemsku je na ni napojena polovina firem působících v tomto oboru. Její představenstvo vede náměstek ministra zdravotnictví Jana Stráského z druhé poloviny 90. let Josef Heller. Ten včera LN sdělil, že se k věci vyjádří až během tohoto týdne. Podle informací ČTK firmu řídí společnost Prime Rate, jejíž stoprocentní majitel má sídlo na Kypru. Podle vládních materiálů, které mají LN k dispozici, si stát koupil v nově vytvořené akciové společnosti Národní Tkáňové Centrum celkem 24 procent akcií v hodnotě 3,3 milionu korun, u ostravské 20 procent za 2,4 milionu. Na jejich základě může do šestičlenného představenstva i dozorčí rady nominovat po dvou členech. V představenstvech zasedají zástupci nemocnic, v dozorčí radě je propojující osobou například bývalá ministryně informatiky Dana Bérová." (LN 26. 2. 2010)
0/0
25.3.2014 8:56
Foto

Ctenarcp

Pro ty, kdo nejsou z vědeckého prostředí, ale mají zájem
dobrat se jmen a čísel: http://www.isvav.cz/basicProjectForm.do?typVyhledavani=easy&prjIntCode=&prjIntName=&providerCode=&updateForm=&activityType=&activityCode=&branchCode=&typOboru=1&keyword=&currentYear=2014&stavFazeKod=&stavovyFiltrRok=2014&rolePrijemce=2&nazevPrijemce=&vyzOrg=0&vyzOrgRok=2014&roleResitele=3&personSurname=&sortType=0&formType=1 http://www.fondyeu.eu/ Příklad PrimeCell: http://www.isvav.cz/findProjectByFilter.do?typVyhledavani=advanced&prjIntCode=&prjIntName=&druhSoutezeKod=&kodSouteze=&providerCode=&updateForm=&celkoveNakladyMin=&celkoveNakladyMax=&celkoveNakladyStatniMin=&celkoveNakladyStatniMax=&categoryCode=&activityType=&activityCode=&branchCode=&typOboru=1&keyword=&currentYear=2014&stavPosledniFazeKod=&stavFazeKod=&stavovyFiltrRok=2014&yearStartFrom=&yearStartTo=&yearEndFrom=&yearEndTo=&pocetPrijemcuMin=&pocetPrijemcuMax=&pocetSpoluprijemcuMin=&pocetSpoluprijemcuMax=&pocetVysledkuMin=&pocetVysledkuMax=&evalCode=&rolePrijemce=2&orgName=PrimeCell&orgICO=&kodSubjektu=&kategorieSubjektu=&nazevOrgJednotky=&kodOrgJednotky=&prijmeniPrijemce=&jmenoPrijemce=&vyzOrgRok=2014&vyzOrgPoskyt=any&vyzOrg=0&roleResitele=3&personSurname=&personName=&sortType=0&formType=1 http://www.fondyeu.eu/prijemce-dotace/90265-primecell-therapeutics-a-s
0/0
25.3.2014 8:17
Foto

Ctenarcp

Tkáňový byznys
Mnoho podstatných fakt a dokonce i obecných principů vyvádění peněz z dotovaného "aplikovaného výzkumu" , jak elegantně v závěru pořadu vypíchne prof. Hořejší, bylo včera uvedeno v pořadu"Tkáňový byznys"http://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/ Mé znalosti prostředí mi dovolují tvrdit, že pokud bude trvat tlak ČT v součinnosti s "mateřskými" státními výzkumnými institucemi, ze kterých pocházejí někteří vědci zapojení do uvedeného darebáctví, tato kauza může být exemplárním příkladem, že velké podvody v ČR nebývají "neprůstřelně" osnovány, ale jsou založeny především na předpokladu, že "nebude vůle" je vyšetřovat. JUSTICE POD KONTROLOUhttp://respekt.ihned.cz/c1-51604690-justice-pod-kontrolou-a-120-milionu Je třeba rozehnat RVVI, novináři by mohli najít čas a udělat kompletní přehled soukromých subjektů, které čerpaly a čerpají prostředky z projektů TAČR. S pomocí obchodního rejstříku lze snadno ukázat jednak provázanost personální, ale také účelnost vzniku řady subjektů. U vytypovaných firmiček by bylo efektní předvést zda mají nějaké provozovny, jak dlouho je měly před udělením dotace (podpory), a zda měly/mají nějaké jiné zakázky ,,, Pro Reportéry: tlačte, jistě uspějete. Nejste sami. Kontaktujte paní Bízkovou. A ptejte se. Atakujte RVVI a ptejte se. Aktuálně na novou grantovou agenturu pro "zdravotnický" výzkum, o které je veřejně málo slyšet ...
0/0
25.3.2014 8:08
Foto

K smíchu
K smíchu je tak akorát tento typ komentářů. FVŽ! není RVVI, ČKR ani vedení AV - naše pozice není někoho zastupovat, ale přinášet věcné argumenty. Ty by měly stejnou váhu i kdybychom byli spolek uklízeček z Národního divadla. Jinak je vidět, že vám opravdu ležíme v žaludku, když jste se ze samého rozčilení zapomněl podepsat ;)
0/0
25.3.2014 7:54
Foto

Ctenarcp

Odpovím si sám ...
Já na větvi seděl, když on hovořil.Nejste bohemista Helmut Beránek? Máte zajímavý sloh .
0/0
25.3.2014 7:40
Foto

Tobul

a to jako co?
... ne každý má tolik času jako Vy pane Hocku, aby brouzdal po všech webech.Panu Chýlovi děkuji za věcné shrnutí.Co si pamatuji, před pár lety se jedna osoba pokusila ztransparentnit postupy PM, ale byla týž den ministryní odvolána.
0/0
24.3.2014 18:38
Foto

dozorci rada
No jestl je dozorci rada TACRu stejne dysfunkcni jako kontrolni rada GACRu tak se toho pravdepodobne moc nedozvime :) jestli mate neco konkretniho, tak mne prosim kontaktujte.
0/0
24.3.2014 17:52
Foto

lol
Nevím kde jste přišel na to, že FVŽ! je studentská, nikoliv vědecká inciativa. Jako předseda spolku o tom mám trochu přehled a tuhle vaší hypotézu nesdílím.Co se týká názorů FVŽ! tak myslím, že náš akcent na to, aby rozdělování peněz v GAČRu probíhalo co nejvíce transparentně a smysluplně není nic co by mělo působit bankrot. Samozřejmě to může působit potíže těm, co se v současném zakaleném prostředí naučili plavat a využívají toho přes míru.
0/0
24.3.2014 17:48
Foto

Pesjitrnickusezral

Presne tak - do GACR (ktery
Presne tak - do GACR (ktery funguje relativne dobre) vsichni sijou, ale TACR je proti tomu cerna dira. Programy jsou vypisovany na miru pro konkretni subjekty. Posuzovani zadosti je totalne nepruhledne a bez nezavislych zahranicnich posudku. Je to z velke vetsiny tunel na penize z VaV do soukromych rukou...
0/0
24.3.2014 17:29
Foto

Jana K

TA ČR
Obvolejte si členy rady pro výzkum a dozorčí rady TA ČR, zda souhlasí s hodnocením, které nakonec verifikuje představenstvo v čele s Bízkovou a zda se tam neudály nějaké změny.Něco lze vyčíst přímo z webu TAČR - postup hodnocení, schvalování projektů, které byly zrušeny v I. kole a další kulišárny.Proč vláda jmenovala Martina Frélicha do výzkumné rady - když není žádný výzkumník? Je to ten stejný Frélich, kterého ministr Podivínský odvolal za zpackání fondů EU pro životní prostředí? Členství v ODS přece nenahrazuje profesuru. Nebo ano, jako za komunistů?
0/0
24.3.2014 17:18
Foto

Jana K

TA ČR
Bízková má stejné politicé kryí jak Matějů. Za jmenováním ředitelky Bízkové stojí Jana Nagyová. Karel Schwarzenberg protestoval proti některým jménům v představenstvu, ale tenhle souboj prhrál.
0/0
24.3.2014 17:11
Foto

pekny clanek
Taky jsem si to uz precet na blogu, ale stejne bych chtel prof. Chylovi podekovat za pekne a prehledne shrnuti. GACR neni jen o tom kolik penez rozdeluje, ale taky jak to dela, jak pripravuje zmeny a jak dokaze komunikovat s verejnosti.
0/0
24.3.2014 17:10
Foto

zdroje
To je zajimave tvrzeni, samotne ale tezko obstoji. Mate k tomu nejake zdroje?
0/0
24.3.2014 17:08
Foto

Jana K

TA ČR
Úplně stejné problémy lze najít u Technologické agentutry ČR. Ředitelka TA ČR Bízková má stejné politické krytí jako Matějů. A za zády žadatelů i kontrolorů si přehazuje projekty vidlema nahoru dolu. Profesoři a akademici se nestačí divit do jkaých firem posílá pěnízna vědu a výzkum... Po detailnější kontrole výsledků ALFA nebo Center kompetence by TA ČR mohli zavřít. A jeho představenstvo s ním.
0/0
24.3.2014 17:06
Foto

Mf

prof. Hockovi
Jste zaslepený a příliš impulsivní.Navíc ani vy nic nového ve zdejších diskusích po léta neříkáte.
0/0
24.3.2014 15:41
Foto

Tygrsavlozuby

Trochu alarmující je, že na
Trochu alarmující je, že na hlavní stránce webu GAČR je v tomto roce 21 příspěvků, ze kterých se 8 nevěnuje vědě, ale rakci na připomínky, výtky a kritiku nejrůznějsích subjektů (ČKR, Vědažije, AV ČR) a dokonce i reakci na nespecifikovanou "negativní odezvu části odborné veřejnosti". Provádí vedení GAČR ještě nějakou odbornou činnost nebo už vede zákopovou válku s každým okolo? Připadá mi to jako komunikačně zcela nezvládnuté.
0/0
24.3.2014 14:53