15. prosince 2008 13:35 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Polepšil se Paroubek?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Předseda ČSSD Jiří Paroubek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Jiří Paroubek. | foto: René VolfíkČTK

Vypadá to, že ČSSD, povzbuzena volebním úspěchem, zahájila útok na dvou frontách. Veřejnost se pokouší oslovit tornádem slibů, jemuž vévodí snížení DPH na potraviny, aby nám za krize lépe chutnalo. Zároveň se v předsedovi strany probudil gentleman a začíná mluvit ke zdeptaným jehňátkům z ODS tenkým hláskem.

Topolánek se prý polepšil: v poslední době už neudělal žádnou hrubou politickou chybu. A polepšila se i ODS: po Paroubkově vzoru bude víc využívat objednané průzkumy veřejného mínění, aby měla jasno v tom, co chce lid.

Slova, která v jeho ústech znějí víc než nezvykle, pronesl předseda ČSSD na sobotním zasedání Ústředního výkonného výboru strany, v souvislosti s tím, že ČSSD je sice veleúspěšná, ale nesmí usnout na vavřínech, protože protivník bdí. Nicméně všimne si jich každý, všimli si jich dokonce i komentátoři Práva (tam ovšem považují Paroubkovu chválu za přehnanou). A vnucuje se otázka: co za zázračnou proměnou Jiřího Paroubka je?


Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz.



K metamorfóze dochází v průběhu vyjednávání o sociálně demokratické toleranci vládní koalici v průběhu českého předsednictví EU. Navíc v situaci, kdy se ČSSD opevňuje v pozici suverénní jedničky na české politické scéně. Koalice a ODS nemá a v dohledné době ani nebude mít na to, aby ji podstatně ohrozila. Navíc koalice a Paroubek mají společného nepřítele, Klause. To je příhodný okamžik pro jakousi velkorysost. Paroubek současně zdůrazňuje, že trvá na předčasných volbách: jistě, byl by blázen, kdyby netrval, realisticky odhaduje, že růst už preference ČSSD snad ani nemohou.

Uvozovky dolní

Předseda Paroubek hovoří najednou k poražené ODS jako vlk ke kůzlátkům, tenkým hláskem

.Uvozovky horní

Člověk by snadno mohl propadnout představě, že se Paroubek a ČSSD poté, co nabyli sebejistotu, jaksi prosvětlili. Bohužel jsem už příliš starý na to, abych propadal takovému falešnému optimismu.

Spíš to vypadá tak, že předseda ČSSD považuje situaci, v níž je ODS sice vnitřně konsolidovaná, ale zjevně na lopatkách, jako dobré východisko k tomu, aby se u nás najelo na tzv. rakouský model, který spočívá v tom, že si stát jako medvěda rozporcují dvě silné politické strany (ODS nepřestává být silnou politickou stranou). Pozoruhodná Paroubkova inovace je komunistický trumf v rukávu (už si vyzkoušel, že funguje relativně spolehlivě).

Pokud se ČSSD a její předseda rozhodnou do budoucna chovat slušně, lze to jen přivítat. To, co je žádoucí, je zásadní, ale korektní politický zápas za účastí dalších politických subjektů. Komunisty je třeba eliminovat – v první řadě ne pro jejich ideologii, ale proto, že jsou ruská lobby.

Pokud by pan Paroubek přistoupil na tato pravidla (politický zápas bez fixlování), bylo by to fajn. Ale moc tomu nevěřím.





Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!