24. listopadu 2012 16:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Razie v heřmanické věznici: inspekce zatkla celkem devět lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Norský atentátník Anders Behring Breivik byl dnes odsouzen k maximálnímu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Norský atentátník Anders Behring Breivik byl dnes odsouzen k maximálnímu... | foto: Reuters

Policejní inspekce zadržela čtyři příslušníky vězeňské služby a pět civilistů z ostravské věznice Heřmanice. Inspekce tam zasahuje od pátečního odpoledne a zásah bude pokračovat zřejmě po celý víkend. Akce nese název Cuprum.

Informaci v sobotu sdělila mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radka Sandorová. Proč byli lidé z věznice zadrženi, zatím nechtěla zveřejnit. Pouze uvedla, že se nejednalo o preventivní akci.

"Živá věc bezpečnostního charakteru"
Při zásahu v heřmanické věznici bylo nasazeno několik desítek pracovníků GIBS. "Je to plánovaný zásah, který provádíme ve spolupráci s vedením věznice," uvedla Sandorová.

Akce v Heřmanicích má název Cuprum, latinsky měď. Podle serveru Novinky.cz může zásah souviset s údajnými krádežemi mědi v areálu firem u věznice, kde někteří vězni pomáhají těžit kovy ze starých spotřebičů.

Mluvčí inspekce však oficiálně pouze vyloučila, že by se jednalo pouze o preventivní prohlídku věznice, jako byla například razie ve věznici Valdice na začátku listopadu. První náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák, který má vězeňství na starosti, uvedl pro Novinky.cz, že akce v Heřmanicích nemá souvislost s Valdicemi. "Je to živá věc bezpečnostního charakteru," uvedl.

Věznici ve Valdicích prohledalo v listopadu zhruba 300 lidí z GIBS a Vězeňské služby, včetně zásahové jednotky. Našli mobilní telefony a bodné zbraně. Média spekulovala, že vězni o razii věděli předem, údajný únik informací GIBS prověřuje. Následně 14. listopadu rezignoval ředitel vězeňské služby Jiří Tregler. ČTK řekl, že odstoupil z osobních důvodů.

ČTĚTE TAKÉ

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
Pravý americký dýňový koláč
Pravý americký dýňový koláč

Vyzkoušejte recept na zaručenou podzimní delikatesu.