Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Policejní léto na magistrátu. Detektivové každý druhý den hledají dokumenty

Česko

  6:00
Policejní razie na pražském magistrátu z minulého týdne nebyla nijak výjimečnou událostí. Lidovky.cz mají k dispozici materiál, který ukazuje na to, že jen letos v létě si detektivové zažádali o nejrůznější informace či smlouvy ve 24 případech.

Magistrát hl. m. Prahy - letáček vybízející proti korupci foto: MAFRA - PETR TOPIČ

Třikrát týdně chodí na magistrát policisté a vyžadují dokumenty, prohlásil minulý týden pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Ve skutečnosti je to ještě mnohem častěji. Detektivové navštívili v červenci a srpnu pražský magistrát ve 24 různých případech - za pouhých 43 dnů.

Dokazuje to výpis z magistrátní evidence, který mají Lidovky.cz k dispozici. Naposledy do kanceláří pražských úředníků a politiků přišli policisté minulé pondělí pro „věci ohledně pracovní činnosti JUDr. Janouška pro hlavní město Prahu“.

O smlouvy s tímto vlivným podnikatelem se zajímali policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Jejich návštěva měla v kalendářním roce 2014 pořadové číslo 104 a zatím není jasné, co z Janouškových magistrátních aktivit je zajímalo.

DĚNÍ NA MAGISTRÁTU:

Protimafiánský útvar ÚOOZ byl jedním ze čtrnácti oddělení z různých koutů republiky, které si v sídle pražských politiků na Mariánském náměstí v létě žádaly o citlivé informace. Ve většině případů se o dokumenty zajímali policisté z protikorupčních oddělení či útvarů vyšetřující hospodářskou kriminalitu.

Primátor Tomáš Hudeček musel právě kvůli poslední policejní návštěvě podepsat mlčenlivost, vyjadřovat se tak může jen obecně. Množství policejních návštěv ho nezaráží, dostává o nich pravidelné informace.

„Policie evidentně dobře pracuje a lidé z magistrátu mají pokyn, aby s ní spolupracovali. Detektivové přijdou a dostanou, co potřebují, nejde o žádné razie,“ popisuje Hudeček. Podle něj si policisté žádají ve většině případů dokumenty z let 2006 až 2010, tedy doby, kdy radu hlavního města vedl Pavel Bém (ODS).

Praha bez drátů i hospic

Jedním z cílů byla například mediálně známá zakázka Bezdrátová Praha. Šlo o projekt z roku 2007, kdy politici rozhodli o pokrytí veřejných prostranství v Praze signálem Wi-Fi. Služba, která stála městskou kasu 342 milionů korun, však nikdy skutečně nefungovala.

Nyní se o problematickou zakázku zajímá odbor hospodářské kriminality z krajského policejního ředitelství v Praze – 18. července přišla do datové schránky „Žádost ve věci kompletní dokumentace k projektu ´Bezdrátová Praha´“.

CO MIMO JINÉ ZAJÍMÁ POLICII:

Skládka Motol a společnost EkoMotol CZ

Bezdrátová Praha (Wi-Fi)

Pracovní činnost JUDr. Janouška pro hlavní město Prahu

Možný dotační podvod – Hospic Štrasburk. o. p. s.

Nejčastějšími návštěvníky na Mariánském náměstí byli detektivové z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, ti mají zatím na kontě osm "letních" návštěv. Jde ale o různé návštěvy hned z pěti různých pracovišť tohoto útvaru. Kromě velkých zakázek se policie zajímala také o „drobnější“ případy.

Odbor hospodářské kriminality z Prahy 3 například podal 23. července "žádost ve věci možného dotačního podvodu - Hospic Štrasburk, o. p. s.". Policisté se zabývali také zničeným parkovacím automatem v Šumavské ulici v Praze 2. 

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...