8. března 2010 12:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policejní přehmat v Pákistánu: Zadržený není mluvčí Al-Káidy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Stále na útěku. Mluvčí Al-Káidy Adam Gadahn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stále na útěku. Mluvčí Al-Káidy Adam Gadahn. | foto: ČTK

KARÁČÍ Pákistán vetoval oznámení tiskových agentur o zatčení mluvčího Al-Káidy Adama Gadahna. Podle pákistánských bezpečnostních sil došlo k záměně kvůli podobnému jménu i původu zadrženého.

Pákistánská média včera přinesla zprávu o Gadahnově zadržení s tím, že terorista s americkým občanstvím měl být zatčen v Karáčí pákistánskou zpravodajskou službou. Při zásahu v pákistánském největším městě pomáhali i agenti americké tajné služby.

Zadržený má ale jen podobnou přezdívku jako Gadahn a navíc je také narozen ve Spojených státech. Tyto skutečnosti zřejmě vedly k záměně, prohlásil bezpečnostní činitel, který si nepřál být jmenován.

Skutečný Adam Gadahn  je na seznamu nejhledanějších osob FBI a byla na něj vypsána odměna jednoho milionu dolarů. Podle dostupných informací ale spravedlnosti stále uniká.  

Je také prvním Američanem obviněným z velezrady od druhé světové války a za to mu hrozí trest smrti.

Američan je zapojen do činnosti mediálního křídla Al-Káidy As-Saháb a na videonahrávkách vystupuje v bílém šatu a turbanu. Naposledy byla na islamistických webových stránkách taková nahrávka zveřejněna v neděli a Gadahn v ní vyzývá muslimy v USA k útokům na "cíle vysoké hodnoty".

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz