Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Policejní zátarasy na 17. listopadu? Šikana, stěžují si studenti a podávají žalobu

Česko

  13:30
PRAHA - Čtvery zátarasy a nesmyslné argumenty přiměly dva mladíky podat žalobu kvůli policejnímu postupu během oslav výročí 17. listopadu. Nemohli se totiž dostat na místo, kam měli namířeno. „Jsem přesvědčen, že nelze tolerovat takové zneužívání policejních oprávnění,“ uvedl za oba pro server Lidovky.cz Radek Mikula.

Demonstrace provázeli také těžkooděnci. foto:  František Vlček, MAFRA

Student právnické fakulty Jan Kaczor a aktivista, též voják v záloze, Radek Mikula, společně podají žalobu kvůli policejnímu zásahu během letošního výročí 17. listopadu v Praze. Oba mladíky k takovému kroku přimělo jednání policistů, kteří jim znemožnili přidat se cestou z Albertova k hloučku lidí, kteří pochodovali metropolí na podporu uprchlíků. Jejich cesta k cíli se tak prodloužila o několik desítek minut a spíše než protest s politickým podtextem připomínala pouhé obcházení bloků.

Spojila je nespokojenost

Přestože se ještě do úterý Kaczor s Mikulou vůbec neznali, nyní spolu sepisují písemnou stížnost, která poputuje ke správnímu soudu. Policejní postup totiž považují za nezákonný, protože omezoval jejich právo na shromažďování.

To v souvislosti s nedovoleným přístupem studentů k pamětní desce na Albertově kritizovala už i senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. „Právo shromažďovací je základním právem, které velmi úzce souvisí se svobodou projevu. Jsou to naprosté pilíře demokracie,“ uvedla v rozhovoru pro server Lidovky.cz. (celý text najdete ZDE)

Mladíci ale neměli možnost během Mezinárodního dne studenstva vyjádřit svůj názor. Místo toho se na doporučení policistů nedobrovolně procházeli městem, aby se vyhnuli veškerým policejním uzavírkám. „Po odchodu z Albertova, kde jsem sledoval shromáždění Bloku proti islámu, jsem se chtěl připojit k průvodu na podporu uprchlíků. Na rohu ulic Botičská a Na Slupi jsem byl spolu s dalšími přáteli zastaven řadou policistů z pohotovostní jednotky,“ popsal Mikula první nepříjemnou zkušenost s policií, která mu překazila plány.

Čtyřikrát zastaveni

Na dotaz, jak se mají s partou kamarádů dostat k nedalekému průvodu, jim prý policie sdělila, že musí obejít vedlejší blok. „To jsme učinili, ovšem na křižovatce Vyšehradské a Trojické ulice opět stála řada policistů, kteří blokovali průchod. Asi po čtvrt hodině policisté své postavení opustili a my mohli pokračovat směrem k průvodu,“ vyprávěl serveru Lidovky.cz Mikula.

Studenty nepustila policie k památníku na Albertově. Je to smutné, říká rektor UK

Ani v tu chvíli ale nebyla jejich cesta vedená policií u konce. „Přešli jsme přes ulici a tam se situace opakovala. Bez vysvětlení jsme museli dlouhou dobu čekat, než nám pohotovostní jednotka umožnila průchod. V té době už byl průvod velmi vzdálen a tak nám zabralo značnou dobu, než jsme ho dostihli,“ postěžoval si dále. I na Václavském náměstí, kam poté společně s Kaczorem a dalšími lidmi došli, jim policie v zásahové výstroji opět bránila v přístupu na místo. Ten den již počtvrté.

Podle policie byla omezení v pořádku. „Takový postup je nám stanoven zákonem. Ten říká, že musíme udělat vše proto, abychom předešli jakémukoliv protiprávnímu jednání, které by vedlo k možným újmám na životě, zdraví a majetku. A ano, díky takovému opatření se mohlo v ojedinělých případech jednotlivcům stát, že se nedostali k právě procházejícímu průvodu, byť byli jeho příznivci,“ napsal serveru Lidovky.cz pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan.

„V danou chvíli je totiž při těchto zákrocích technicky téměř nemožné řešit žádosti o připojení se do průvodu ze strany jednotlivců, nebo menších skupinek,“ doplnil s tím, že opatření netrvala dlouho.

Také podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého jednali podřízení na Albertově podle zákona. „Za postupem policie stojím,“ uvedl pro ČTK. Pokud by prý získal indicie, které by ukázaly na pochybení, tak by se o ně zajímal. To se podle Tuhého nestalo.

PODÍVEJTE SE NA FOTOGALERII ZE 17. LISTOPADU

Neprojde ani student. Policisté na Albertově 17. listopadu 2015.
Policisté na Albertově 17. listopadu 2015.

Mikulovi a spol. však došla trpělivost. „Postup policie považuji za samoúčelnou ukázku moci vzhledem k tomu, že na žádném z míst, kde omezovala volný pohyb, nedocházelo k narušování veřejného pořádku a nic nenasvědčovalo tomu, že by k tomu mohlo dojít,“ napsal serveru Lidovky.cz aktivista a knihovník s tím, že na Albertově policie nebyla údajně vůbec připravena. „Na místě bylo jen několik příslušníků antikonfliktního týmu,“ vyvrací Mikula policejní verzi.

Předcházení konfliktů? Nesmysl

Pasivitu policie nejen vůči hrozícímu, ale i skutečnému narušení bezpečnosti občanů podle něj dokreslují i jiné události z úterních akcí. Z toho důvodu je aktivista přesvědčen, že nelze tolerovat „zneužívání policejních oprávnění“.

BALDÝNSKÝ: 17. tysdopad, prezidentův odpustek každému skinovi

K pomyslnému boji proti policejním praktikám během 26. výročí Listopadu se přidaly už tisíce studentů, kteří se chystají zúčastnit „náhradní“ akce na Albertově plánované na tuto neděli od 15. hodin. K facebookové události s názvem „Skutečné uctění památky 17. listopadu na Albertově“ se od středy přihlásilo už přes patnáct tisíc lidí. Akci už zaštítila i šestice rektorů, jmenovitě: Mikuláš Bek, Libor Grubhoffer, Petr Konvalina, Jaroslav Miller, Jan Lata a Tomáš Zima.

Albertov vs. Národní

S postupem policie nesouhlasí ani organizátor oslav, které se v úterý konaly na Národní třídě. „To, co na Albertově proběhlo, byl vyložený výsměch nejen těm, kterým nebylo umožněno uctít památku 17. listopadu, ale především samotným hodnotám, které tento den v demokratické společnosti představuje,“ stěžuje si Martin Pikous.

„Kdo dovolil organizátorům v tento den uzavřít veřejný prostor pro soukromou akci? Ano, demonstrace, na kterou jsou zváni jen někteří, totiž není shromážděním podle zákona, ale jen a pouze soukromou akcí,“ uvedl dále s tím, že oni při organizaci akce s názvem „Díky, že můžem“ narazil, narozdíl od akce Bloku proti islámu, na několik problémů, zejména s omezením dopravy.

„Na Národní třídu přišlo v průběhu dne několik desítek politických představitelů, vlastně v zásadě všichni, což jen podtrhává vzdorovitou přítomnost pana prezidenta na jiném místě. Návštěva nikoho z těchto politiků včetně nejvyšších představitelů státu nevyžadovala větší míru ostrahy srovnatelnou s tím, co se odehrálo na Albertově,“ zmiňuje Pikous na závěr.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...