Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Policie bude testovat alkohol v dechu při každé kontrole

Česko

  10:49
PRAHA - Dopravní policie zavede od ledna povinnou dechovou zkoušku u každé silniční kontroly. Česko se tak stane jedinou zemí EU, ve které musí zkouškou projít každý kontrolovaný řidič. Doposud policisté testovali alkohol v dechu namátkově, povinně jen u dopravních nehod.
Dechová zkouška - ilustrační foto.

Dechová zkouška - ilustrační foto. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

"Závazný pokyn už byl vydán, součástí každé základní kontroly bude dechová zkouška," uvedl šéf dopravní policie Leoš Tržil. Povinné dechové zkoušky vítají především odborníci na silniční bezpečnost.

Počet lidí, kteří při dopravních nehodách zemřeli kvůli alkoholu, se totiž stále zvyšuje. Od ledna do konce listopadu tak přišlo na silnicích o život 83 lidí, což je více než za celý loňský rok.

Dýchat se bude při každé kontrole


Rok od roku roste počet lidí, které zabijí opilí řidiči. Jak je to možné? Šéf dopravní policie Leoš Tržil si to vysvětluje tím, že se čeští řidiči přestali bát sankcí. Kvůli liknavosti úřadů se jim totiž často vyhnou.

* LN Opilí řidiči už letos zabili více než sedmdesát lidí. Zatímco ostatní dopravní statistiky se postupně vylepšují, tato je stále horší. Jak je to možné?

Působí to na mě, jako by se naši řidiči vůbec nebáli trestu. Ačkoli v zákoně jsou pokuty a postihy za alkohol opravdu vysoké, lidé stejně jezdí opilí. Někteří řidiči, kteří nadýchají nad jedno promile a dopustí se tak trestného činu, prostě spoléhají na to, že se jejich přečin na příslušném úřadu neprojedná a po roce bude promlčen. Další věc je ta, že ve správním řízení, které by mělo být strašákem všech řidičů, padnou ve výsledku ještě nižší sankce, než kterým by řidič čelil v přestupkovém řízení od policistů bezprostředně po nehodě.

* LN Znamená to, že řidič, který nadýchá přes jedno promile, může paradoxně skončit lépe než šofér s nižším obsahem alkoholu v krvi?

Může to tak být. Mnoho případů s alkoholem, které policie úřadům oznámí, se neprojedná. Nedávná statistika hovořila o tom, že ze 14 tisíc případů, které úřadům oznámíme, je projednáno jen 10 tisíc. Realita však bude ještě mnohem horší. Pokuty jsou vysoké hlavně na papíře. V rovině sankcí, tak jak jsou napsané v zákoně, jsme srovnatelní se západní Evropou. Otázkou však je, do jaké míry jsou tyto sankce v praxi využívány. Myslím si, že někdy by ty tresty měly být vyšší.

* LN Mluvíte o tom, že mnoho případů s alkoholem končí kvůli liknavosti úřadů pod stolem. Snažíte se na to nějak upozornit i ministerstvo dopravy? Bude se to nějak řešit?

Na konci roku chceme s ministerstvem dopravy udělat jakési porovnání případů, které jsme oznámili, s těmi, které byly projednány. Ministerstvo dopravy pak musí jednat. Bude to mít sice ztíženo tím, že přestupky řeší jednotlivé městské úřady, ale vyřešit se to musí.

* LN Za nárůst smrtelných nehod s alkoholem ale nemohou jen pomalé úřady, které kritizujete. Co pro potírání opilců dělá policie?

Alkoholu věnujeme enormní pozornost. Od začátku roku jsme zjistili dvojnásobek případů s alkoholem než v roce minulém. Je to i díky tomu, že jako důkaz můžeme použít dechovou zkoušku certifikovaným měřičem. V příštím roce těchto měřičů ještě přibude. Navíc vydáme nový závazný pokyn, že při každé silniční kontrole bude automaticky provedena zkouška na alkohol.

* LN Neplánujete nějaký celostátní zátah proti opilcům za volantem?

O čem ten zátah bude? My už teď dennodenně zjišťujeme stále více opilých řidičů. Ano, my akci typu Kryštof klidně můžeme udělat, ale bude to pouze jednorázové řešení, které ničemu nepomůže. Myslím, že daleko lepší je každodenní práce. Stále připomínám, spíš tu chybí provázanost na správní úřady.

* LN Téměř každý týden slyšíme o člověku, který sedl za volant a zabil sebe nebo jiného člověka. Co si o těchto lidech myslíte?

To jsou přesně ty případy, při kterých bychom měli být nekompromisní. Když někdo zkrátka nadýchá a navíc způsobí tragickou nehodu, měl by za to náležitě zaplatit.

Josef Kolina, Lidové noviny

Deník informuje, že hlídky dopravní policie dostaly v tomto týdnu dalších 400 certifikovaných přístrojů Dräger, jejichž měření soudy uznávají jako krevní testy. Testování drog ze slin řidiče se od začátku roku 2010 nezmění. I nadále bude prováděno jen při důvodném podezření policistů, že řidič je pod vlivem omamných látek.

Autoři: ,