Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Policie chce, aby chodci byli vidět

Česko

Stále více chodců v Česku umírá za šera a v noci. Řidiči je na silnici nevidí. Diskuse odborníků o povinných reflexních doplňcích oděvů proto nabírá na obrátkách.

Pro jejich zavedení je policie.

PRAHA Silniční doprava v Česku má velký problém – úmrtnost chodců. Zatímco vývoj nehodovosti střídavě klesá a stoupá, počty obětí z řad pěších vytrvale rostou. Vše jasně dokládá statistika. V období od ledna do konce října letošního roku zahynulo při dopravních nehodách 139 chodců. To je o 36 více než ve stejném období loni.

Jednou z hlavních příčin tohoto negativního vývoje je „neviditelnost“ chodců. V noci či v sychravém podzimním počasí si řidiči všimnou postavy u krajnice často až na kapotě svého vozu.

Policie a ministerstvo dopravy proto chodce varují: Pokud nenosíte oblečení s reflexními prvky, riskujete. Podobné výzvy ale míří na adresu pěších každý rok a situace se stále horší.

Policisté proto volají po přísnější variantě. Přemýšlí, že by se vydali stejnou cestou jako sousední Polsko či Finsko, kde chodcům reflexní prvky zkrátka nařídili. „Myslím, že by to mělo být povinné,“ říká Josef Tesařík z Policejního prezidia. Podobný názor má i ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

„Reflexní prvky by měly být součástí oděvu chodců. Budeme se o tom s ministerstvem dopravy bavit,“ slibuje nový šéf „dopravky“.

Ministerstvo dopravy ale není novince nijak nakloněno. „Ve velké novele silničního zákona to zatím není. Na expertní skupině byl ten návrh předkládán, ale neprošel. Jsme ale každopádně přístupní diskusi,“ dodává Hanzelka.

Většina odborníků z ministerstva je ale k plánu skeptická a soudí, že by přísnější pravidlo ničemu neprospělo. „Nejsem přesvědčena, že by to něčemu pomohlo. Nechala bych to na té současné dobrovolnosti,“ míní Zuzana Ambrožová z BESIP.

Stejný názor zastává i dopravní expert Jaroslav Hořín.

„Nemyslím si, že by proto byla u nás vůle. To pravidlo je prakticky nevymahatelné. Děti nepotrestáte. A nedokážu si představit, jak bychom přesvědčili starší muže, kteří se vrací z hospody, aby si navlékli na hůl reflexní pásku,“ myslí si Jaroslav Hořín.

Kdyby se povedlo novinku zanést do zákona, byla by nejspíš podobná polskému či finskému modelu. Tam povinnost reflexních prvků platí pro děti do patnácti let, které se za snížené viditelnosti pohybují na silnici mimo obec.

V Česku se „neviditelnými chodci“ dlouhodobě zabývá BESIP. Toto oddělení ministerstva dopravy vypracovalo celou kampaň, která chodce upozorňuje na nutnost odrazných doplňků oděvu.

„Je to jedno z našich stěžejních témat. Máme takzvaný BESIP tým, který jezdí po celé republice. Při svých prezentacích naši lidé stále omílají mimo jiné i téma viditelnosti,“ představuje aktivity BESIP Zuzana Ambrožová. Podle ní aktivity ministerstva dopravy přispěly k tomu, že některé firmy vyrábějící školní brašny už myslí na reflexní pruhy.

***

„Nedokážu si představit, jak bychom přesvědčili starší muže, kteří se vrací z hospody, aby si navlékli na hůl reflexní pásku“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!