1. července 2008 8:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie jede k moři. Za prací

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Predrag Kohoutek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Predrag Kohoutek | foto: Policie ČR

PRAHA Včera odletěli do Chorvatska první čtyři čeští policisté, kteří budou u jadranské riviéry pomáhat krajanům turistům s problémy. Během prázdnin se jich postupně vystřídá čtrnáct, jedním z nich bude i Predrag Kohoutek z Bechyně.

Splitsko-makarská riviéra je v těchto týdnech místem, kam za mořem a sluncem míří statisíce českých turistů. Letos poprvé budou moci využít nové služby – pomoci českých policistů přímo na místě.První čtyři policisté odcestovali na Jadran včera brzy ráno. Jejich kolegové je vystřídají ve čtrnáctidenních až třínedělních turnusech, asistovat v Chorvatsku totiž budou až do začátku září.

Predrag Kohoutek má k bývalé Jugoslávii silný vztah
Mezi těmi, kteří na svou cestu do Chorvatska zatím čekají, je i šestapadesátiletý Predrag Kohoutek sloužící na obvodním oddělení v Bechyni. „K zemím bývalé Jugoslávie mám silný vztah, jak již napovídá moje křestní jméno. Narodil jsem se v Československu. Moje maminka ale pocházela z Bosny a za druhé světové války byla totálně nasazená a tak se s tatínkem seznámili,“ popisoval včera LN Kohoutek svůj původ s tím, že jeho blízcí příbuzní bydlí v Chorvatsku, Slovinsku, ale třeba i v Bosně a Hercegovině a Srbsku.

Právě kvůli jazykovým znalostem patří Predrag Kohoutek mezi čtrnáct policistů, kteří se postupně v Chorvatsku objeví. „Myslím si, že naše nasazení přímo v Chorvatsku přinese ovoce. Budeme spolupracovat s místní policií a můžeme našincům pomáhat při nejrůznějších problémech, do nichž se můžou dostat, třeba když je někdo okrade,“ nastínil možnou pomoc českým turistům Kohoutek, který do Chorvatska odlétá 20. července.

Na chorvatské půdě nebudou mít žádné pravomoce
Dva policisté budou sloužit přímo ve Splitu a dva v patnáct kilometrů vzdáleném turistickém centru – Omiši. Služba bude probíhat jak v letoviscích, tak na hlavních dopravních tazích, kde se předpokládá, že by mohlo dojít k nějakým problémům. O pomoc bude své kolegy žádat chorvatská policie, když se na ní obrátí český občan.

Ve službě budou Češi vždy vystupovat ve stejnokrojích, na chorvatské půdě však nemají žádnou pravomoc. „Budeme sloužit bez výzbroje a nebudeme nosit ani žádné donucovací prostředky. Nebudeme dělat žádné služební zákroky,“ řekl Kohoutek. „V každém policejním sboru na světě je něco lepšího a něco horšího. Doufám, že se dozvím zase něco jiného. V Chorvatsku má například policie, jako jedna z ozbrojených složek, po válce u lidí opravdu velký respekt,“ dodal policista.

Lidem, kteří by si mysleli, že čeští policisté míří pouze na dobře placenou dovolenou, vzkazuje: „Žádné závratné peníze vydělávat nejedu. Zajímá mě, jak to funguje jinde.“

Josef Hympl, Lidové noviny
Najdete na Lidovky.cz