23. září 2011 9:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie odložila 'kulichy'. Šéf Motola je naštvaný

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
Miloslav Ludvík vysvětluje kontroverzní video.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloslav Ludvík vysvětluje kontroverzní video. | foto: ČTK

PRAHA Už se asi nikdy nezjistí, kdo na webu vyvěsil video, na němž ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík otevřeně hovoří o protekčních pacientech. Policie případ s takzvanými „kulichy“ odložila, protože se nestal trestný čin.

„Bylo ukončeno prošetřování. Z podkladových materiálů nevyplynulo, že by došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu,“ řekl LN mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Šéfa Motola rozhodnutí policie naštvalo. „My všichni to víme, jen policie to neví. Stačí si přitom položit otázku, pro koho to bylo výhodné. A že nebyl spáchán trestný čin? A co krádež nebo porušování autorských práv?“ míní Ludvík.

ČTĚTE VÍCE:


Znovu tak nepřímo zopakoval svou domněnku, že video pustila ven bývalá mluvčí nemocnice Eva Jurinová. S tou měl dlouhodobě napjaté vztahy, které se ještě vyhrotily poté, co médiím řekla, že Ludvík odjel na safari. To bylo zrovna v době, kdy vrcholila protestní akce lékařů Děkujeme, odcházíme. Ludvík bez udání důvodu Jurinovou na začátku února odvolal. Několik dní poté se záznam objevil na internetu.

Jurinovou se redakci nepodařilo kontaktovat, už dříve ale odmítla, že by video zveřejnila. Na záznamu z výjezdního zasedání sociální demokrat Ludvík otevřeně popisuje, jak v Česku funguje korupce a klientelismus ve zdravotnictví.„Páni přednostové a primáři samostatných oddělení velmi dobře vědí, že my sice občas soutěžíme, ale ta soutěž vypadá tak: je pět firem, které mohou dodat materiál, tak se řekne firma A se zúčastní, firma B se zúčastní, firma C se zúčastní, firma D vyhraje, firma E se zúčastní. Příště se to prohodí. Fakt si myslíte, že to nevím?“

ČTĚTE TAKÉ:


Kromě toho své podřízené nabádá, aby se chovali dobře k protekčním pacientům. Jsou prý důležití pro investice nemocnice.

 „No, to béčko (pavilon B – pozn. red.) mohlo být skoro už hotové, upřímně řečeno. Já to říkám jako vtip, ale ono to tak někdy je a já velmi, ale velmi prosím, abyste si uvědomili, že přes tyto lidi my ty peníze opravdu dostaneme,“ řekl na záznamu Ludvík. Ředitel Motola označil video, které uniklo na internet, za sestříhané a za manipulaci. Projev na setkání s vedoucími pracovníky nemocnice byl prý jen preventivní a motivační. Něco takového se v nemocnicích podle jeho slov rozhodně neděje a nikdy nedělo.

Křišťálová lupa - hlasování 2011

Kontrola na nic nepřišla

Poté co video uniklo na web, poslal ministr zdravotnictví Leoš Heger na Ludvíka kontrolu. Nechal prověřit 39 náhodně vybraných zakázek. Ministerští úředníci však žádné porušení zákona nezjistili. Našli pouze chyby převážně formálního charakteru. 

Záznam mají také detektivové z protikorupční policie. Ti nahrávku založili do spisu, který vedou na podivné zakázky nemocnic při výběrových řízeních.

  • 13Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!