Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nagyová je obviněná i z podplácení. Vyšetřovatelé zajistili desítky kilo zlata

Česko

  11:17aktualizováno  13:45
PRAHA - Při aktuální razii policie zajistila 120 až 150 milionů v korun hotovosti a desítky kilogramů zlata. Krom toho získala "velmi cenné" materiály, které začne vyhodnocovat. Vrchní žalobce Ivo Ištván potvrdil, že obviněno je celkem sedm osob. Počet ale není konečný.

Na snímku policisté, kteří zasahovali v domě u Ivo Rittiga. foto: MAFRA - Jan Zatorsky

Více než 24 hodin od chvíle, kdy média zveřejnila první zprávy o rozsáhlé razii v prvních patrech české politiky a byznysu, vůbec poprvé promluvili vyšetřovatelé. Hlavní sdělení: obvinili jsme sedm osob, ale počet není konečný. Zajistili jsme majetek za stovky milionů korun. Pro všechny obviněné požadujeme vazbu. Janě Nagyové hrozí až pět let.  

Hned v úvodu ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Petr Šlachta uvedl, že se do akce zapojilo kolem 400 policistů, kteří provedli 31 domovních prohlídek domů i nebytových prostor. Zajistili celkem 120 až 150 milionů v hotovosti, desítky kilogramů zlata a další "velmi cenné" materiály, kdy pro část si přišli přímo do bezpečnostních schránek v bankách. "Nyní je bude nutné vyhodnotit. To potrvá několik měsíců," uvedl Šlachta.

Nagyová měla i podplácet

Vyšetřovatelé zároveň potvrdili, že vrchní ředitelka Nečasova kabinetu Jana Nagyová využívala vojenské zpravodajství ke sledování osob. Podle informací médií se to týkalo Nečasovy manželky.

"Motivy jednání obviněné paní Nagyové nám jsou známy z důkazů, které máme. A abych zdůraznil, poškozených osob je více než jedna," řekl náměstek vrchního žalobce Pavel Komár. Později ještě dodal: "Byli byste překvapeni motivem, stejně jako jsme byli překvapeni my. Byl ryze soukromý." Vrchní žalobci však nechtěli přímo potvrdit, že sledována byla například Nečasova žena, se kterou se momentálně rozvádí.

Ištván uvedl, že jednou z prověřovaných variant je i ta, že premiér Petr Nečas věděl o údajně nezákonném jednání šéfky své kanceláře Nagyové.

Nagyová se s žádostí o informace obrátila přímo na vedení vojenského zpravodajství, kteří se sledováním souhlasili. A to i přesto, že o tom nevěděl ministr obrany, ačkoliv zákon jeho souhlas vyžaduje. V této věci je kromě Nagyové obviněn bývalý šéf zpravodajství Ondrej Páleník i současný šéf Milan Kovanda.

Sledování osob však není jediným trestným činem, ze kterého je obviněná. "Je obviněná také ze zneužití pravomoci úřední osoby a podplácení," dodal Komár.

ČTĚTE VÍCE:

Vyšetřovatelé také uvedli, že počet obviněných osob, kterých je aktuálně sedm, není konečný. Náměstek Komár uvedl, že korupční chování všech bývalých rebelujících poslanců bylo stejné, a naznačil, že stejně jako Ivana Fuksu a Petra Tluchoře, tak i Marka Šnajdra čeká po příchodu k výslechu obvinění.

Podle Ištvana z důkazů vyplývá, že tito muži dostali nabídku určitých výhod, která je "motivovala ke vzdání se mandátů". Jejich bvinění se prý týká korupčních deliktů, jako je podplácení a přijetí úplatku. Náměstek Komár poté ještě naznačil, že příjemcem oněch výhod nemuseli být přímo rebelující poslanci, nýbrž někdo z jejich blízkých.

Proč Olomouc?

Kauzy kolem Nagyové dozoruje od samého počátku Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Nejvyšší státní zastupitelství věc přesunulo z Prahy, protože policisté podezírali z podílu na trestné činnosti i Libora Grygárka, tehdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství.

Jméno někdejšího náměstka pražského vrchního státního zastupitelství, který ve funkci skončil loni v červnu, spojila média v roce 2011 s kontroverzním lobbistou Romanem Janouškem. Muži spolu údajně jednali v době, kdy zastupitelství řešilo pět případů vztahujících se k Janouškovi.

Grygárek figuroval také v kauze takzvané justiční mafie. V prosinci 2007 jej tehdejší stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešová při komentování kauzy Jiřího Čunka jmenovala mezi lidmi, kteří se údajně snažili ovládnout justici, aby sloužila vládní garnituře. Grygárek si následně soudně vymohl omluvu. V současné době se Grygárek živí jako samostatný advokát.

Miliony korun i zlato

"Kauzou jsme se začali zaobírat na začátku roku 2012. V žádném případě nebylo naším zájmem zabývat se politikou," uvedl šéf Útvaru  pro odhalování organizovaného zločinu Petr Šlachta.

Uvedl, že policisté prověřovali skupinu osob, která fungovala na základě klientelistických vazeb. Cílem jejich jednání měl být zisk a též vliv na státní či polostátní organizace.

Hlavní aktéři vládní razie

  • Ivan Fuksa - exministr zemědělství, exposlanec.  V lednu zasedl do představenstva státního Českého Aeroholdingu. I vládní politici později uváděli, že post v Aeroholdingu byl pro Fuksu odměnou za to, že odchodem ze Sněmovny umožnil existenci vlády.
  • Petr Tluchoř - exšéf poslaneckého klubu ODS, na poslanecký mandát rezignoval Tluchoř loni v listopadu podobně jako Fuksa kvůli nesouhlasu s vládním daňovým balíčkem. Po odchodu ze Sněmovny se v médiích objevily spekulace o tom, že Tluchoř zamíří do některé státní či polostátní firmy, nejspíše společnosti ČEZ, to ale on sám odmítl. Začátkem roku řekl ČTK, že pracuje jako konzultant.
  • Jana Nagyová - Před osmi lety přesídlila do Prahy, kde se stala provozní šéfkou v hlavní kanceláři ODS. Po volbách v roce 2006 si jí tehdejší místopředseda strany Petr Nečas vzal s sebou na ministerstvo práce, kde vedla jeho kancelář. Údajný velký vliv Nagyové na předsedu vlády se stal opakovaně terčem kritiky nejen v médiích, podle informací tisku se například předloni angažovala kolem výběru nového šéfa České televize a byla i v komisi, jež se pokoušela vybrat nového šéfa Lesů ČR.
  • Ondřej Páleník - V roce 2007 se stal šéfem Vojenského zpravodajství a v čele armádní rozvědky vydržel více než pět let, což je nejdelší funkční období ředitele této tajné služby v novodobé historii.
    Loni Nečasova vláda Páleníka z čela Vojenského zpravodajství odvolala, média spekulovala o tom, že jedním z důvodů byl Páleníkův blízký vztah k exministrovi obrany Martinu Bartákovi, který čelí podezření kvůli podezřelým vojenským zakázkám.
  • Lubomír Poul - šéf úřadu vlády
  • Roman Boček - působil jako vrchní ředitel a náměstek ministra dopravy, po odchodu pracoval v představenstvu Českých drah, vedl příbramskou nemocnici a je členem středočeské ODS
  • Marek Šnajdr - bývalý náměstek ministerstva zdravotnictví a poslanec
  • Roman Janoušek - šedá eminence české politiky, sám sebe před nedávnem charakterizoval jako "politického podnikatele", bývá v médiích označován za jednoho z nejvýznamnějších takzvaných kmotrů s úzkými vztahy zejména na pražské občanské demokraty.
  • Ivo Rittig - další známý lobbista a kmotr s velkým vlivem například na chod dopravního podniku
Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...