Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Policie se prolamuje lidem do počítačů. Šéf útvaru půjde na kobereček

Česko

  5:00
PRAHA - Česká policie nejméně od roku 2011 používá speciální počítačový program, který se umí skrytě „nabourat“ do počítače. Takové narušování soukromí, na rozdíl od odposlouchávání telefonů, dosud nikdo v tuzemsku nekontroloval. Ve středu kvůli tomu půjde před poslaneckou komisi pro kontrolu odposlechů šéf specializovaného policejního Útvaru zvláštních činností Vladimír Šibora.

Česká policie patří mezi aktivní klienty firmy Hacking Team. foto: pastebin.comReprofoto

Praktiky české policie odhalil hackerský útok na italskou firmu Hacking Team, která se specializuje na software určený pro sledování aktivit na internetu. Ukázalo se, že česká policie platila za používání jejich speciálního špehovacího softwaru.

„Software nakoupila policie v­ režimu utajení s cílem co nejkvalitnějšího plnění úkolů, které vyplývají z trestního řízení,“ potvrdil informace mluvčí Policejního prezidia David Schön. Podle uniklých smluv kriminalisté získali například v roce 2011 za 1,5 milionu korun roční „klíč“, kterým se mohli dostat do soukromých počítačů.

V odborné terminologii se tomu říká exploit – což je software nebo kód zneužívající programátorskou chybu. Policie také nakoupila za 4,5 milionu spyware a také software pro vzdálenou kontrolu zařízení za 3,2 milionu.

Jedna ze smluv tvrdí, že byla policií prodloužena podpora od společnosti Hacking Team až do roku 2015. Kromě toho je v databázi klientů Česká republika zařazena stále jako aktivní klient. České policii dodávky zprostředkovala firma Bull sídlící v Praze.

Kdy a jak software pro nabourávání do cizích počítačů policie použila, není zatím jasné. „Použití těchto prostředků se týká závažné trestné činnosti a je vedeno v utajeném režimu. Není možné se k fungování softwaru, postupům a opatřením vyjadřovat,“ dodává Schön.

Na rozdíl od dlouho diskutovaných odposlechů, jimiž se zabývá speciální komise, sledovací software nikdo až doteď celá léta nekontroloval. „Pokud si pamatuji, tak nikdy nebylo hlášeno, že by byla zneužita tato technologie. Pokud nikdo neshledal podezření, že by bylo manipulováno s jeho daty, tak my jsme to nemohli ani nějakým způsobem kontrolovat. Nejsme vyšetřovací, ale kontrolní orgán,“ řekl serveru Lidovky.cz člen komise Petr Adam (Úsvit).

Kvůli prozrazení utajovaných vyšetřovacích metod policie zasedne ve středu speciální komise. „Svolal jsem to na půl deváté ráno a pozval ředitele útvarů zvláštních činností Vladimíra Šibora, aby to vysvětlil,“ sdělil předseda komise Daniel Korte (TOP 09).

Šéf útvaru Šibor bude muset mimo jiné přinést na schůzi seznam případů, ve kterých byl kontroverzní software použit. „Následně provedeme kontrolu, jestli byl aplikací tohoto softwaru dodržen zákon,“ dodává Korte.

Všechna uniklá data však zatím nebyla důkladně prohledána a je možné, že se objeví další smlouvy vedoucí do Česka. Na případ upozornil na Twitteru bezpečnostní expert Michal Špaček, který dokumenty zveřejnil. Stále také existuje možnost, že mezi velkým množstvím dat budou i falešné soubory, tvářící se pouze jako pravé. Pravost jednotlivých dokumentů se totiž musí postupně prověřovat.

Použití sledovacího softwaru u české policie bylo podle odborníků legální. „Použít tuto techniku je možné, ale jen po povolení soudce. To, co máte na pevném disku, se sice nedá podřadit pod telekomunikační provoz, ale v právním řádu je úprava, která se nazývá sledování osob a věcí, a tam to může spadat,“ tvrdí pražský advokát Filip Hajný.

Problém může být ale i čistě etický. „Je to minimálně za hranou morálky. Často na tom počítači nemusí pracovat jen člověk, kterého chtějí sledovat,“ upozorňuje například šéf pirátů Lukáš Černohorský.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!