2. dubna 2012 17:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie má dvacet nových passatů. Nasadí je i mimo dálnice

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Policie převzala 2. dubna dvacet nových vozů VW Passat, které budou sloužit na dálnicích a silnicích první třídy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie převzala 2. dubna dvacet nových vozů VW Passat, které budou sloužit na dálnicích a silnicích první třídy | foto: ČTK

MOŠNOV Dalších 20 silných aut převzali policisté v Mošnově na Novojičínsku. Vozy VW Passat mají sloužit především na stíhání pirátů silnic. Mají 300 koní, rychlosti 100 kilometrů v hodině z nuly dosáhnou za 5,5 sekundy a dosáhnou maximální rychlosti 250 kilometrů v hodině.

Policie vozy koupila za 30 milionů korun, z toho částkou 25 milionů přispělo ministerstvo financí. Uvedl to policejní prezident Petr Lessy.

Dosud policie měla k dispozici 15 silných vozů značky VW Passat. Původně jich ale koupila 16. Jeden vůz byl během používání po závažné nehodě vyřazen. "Během tří let hlídky v těchto vozech řešili víc jak 80.000 přestupků. Částka, kterou na pokutách vybrali, se pohybuje okolo 90 milionů korun," uvedl Lessy.

ČTĚTE TAKÉ:

Dodal, že zatím silné vozy policisté využívali při dohledu nad silničním provozem na dálnicích. "Od dnešního dne, kdy jsme flotilu takto významně rozšířili, se vozy přesunou i na na rychlostní komunikace a silnice první třídy," řekl.

Auta si převzali konkrétní policisté, kteří s nimi budou jezdit. Ti z letiště na Novojičínsku zamířili do všech krajů, Prahy a několika dálničních oddělení. Jedinou ženou mezi policisty byla pětadvacetiletá Miroslava Ježková. Jako dopravní policistka pracuje na Kladensku. "Řídím služební vozy. Dosud to byla hlavně Octavie. Mám za sebou i zkušenosti s piráty silnic. Toto je ale něco úplně nového," svěřila se mladá žena.

Policie prý honí řidiče jedoucí i 250 kilometrů v hodině

Do nového vozu usedla po speciálním školení. Na něm se učila ovládat nejen silné auto, ale i techniku, kterou je vůz vybaven. Zařízení uvnitř totiž měří rychlost za jízdy i ve statické poloze. Dokáže poznávací značku najít v databázi a zjistit, zda vůz například není kradený. Celkem tento výcvik absolvovalo 200 policistů. Ti by měli být schopni auta obsluhovat na území celého Česka.

"Dosud jsme měli jedno auto tohoto typu. Kolegové, kteří jej používali, odhalili víc jak 5000 přestupků a od řidičů inkasovali 9,5 milionu korun.

Dalších 800 přestupků se pak řešilo ve správním řízení," řekl šéf moravskoslezské dopravní policie Jiří Zlý. Ten je rád, že moravskoslezská policie získala další takový automobil. "Je to dobrý nástroj. Dnes je téměř normální pronásledovat řidiče ujíždějící rychlostí okolo 200 až 250 kilometrů v hodině," doplnil.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na Lidovky.cz