Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Policie viní bývalého vrcholného představitele ministerstva kvůli škodě za 800 milionů. Je za tím Julínek?

Česko

  12:45aktualizováno  15:23
PRAHA - Protikorupční policie obvinila někdejšího člena vedení ministerstva zdravotnictví ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Sdělil to mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej, jméno obviněného nechtěl specifikovat.

Záchranářský vrtulník, který provozuje firma DSA. foto: MAFRA - Martin Horký

 Podle poslance Věcí veřejných Jiřího Štětiny, který svým trestním oznámením vyšetřování vyprovokoval, má jít o bývalého ministra Tomáše Julínka (ODS).

Kauza se týká provozování vrtulníků letecké záchranné služby, státu údajně zatím vznikla škoda ve výši zhruba 792 milionů korun. Tendr na leteckou záchranku vypsalo ministerstvo právě za Julínkova vedení. "Julínek podepsal smlouvu - prakticky nevypověditelnou a nehoráznou," tvrdí Štětina.

Osm provozoven letecké záchranné služby, do té doby provozované státem, se náhle ocitlo v rukou soukromých společností. Část nyní obhospodařuje firma Alfa-helikopter, část firma DSA. Jejich provoz je přitom podle Štětiny nesrovnatelně dražší. "Firmy dostávají ročně 840 milionů za to, že provozují leteckou službu. Bez ohledu na to, jestli skutečně létají, nebo ne. Když byla letecká záchranka státní, účtovaly se jen hodiny," vysvětlil Štětina, dříve šéf záchranné služby.

ČTĚTE TAKÉ:

Podobně zní i zpráva, kterou vydala protikorupční policie. "Kriminalisté obviněnému kladou za vinu, že měl v rozporu se svými povinnostmi převést činnosti spojené s provozováním vrtulníků letecké záchranné služby z ministerstva obrany a ministerstva vnitra ve prospěch dvou nestátních provozovatelů, čímž mělo dojít ke způsobení škody velkého rozsahu," uvedl mluvčí Ibehej.Obviněný je podle něj stíhán na svobodě. V případě prokázání viny mu hrozí až deset let odnětí svobody.

Vyčíslená škoda představuje rozdíl mezi náklady na provoz ze strany uvedených státních subjektů a nestátních podnikatelských subjektů. Podle policie by státní subjekty byly schopny poskytovat služby výrazně levněji. Smlouvy s nestátními provozovateli jsou uzavřeny až do roku 2016, takže škoda může ještě vzrůst.

Tendr za téměř tři miliardy korun na zajištění letecké záchranné služby vypsalo ministerstvo v první polovině roku 2008. Zvítězily právě firmy Alfa Helicopter a DSA, jež se do tendru přihlásily společně.

Aktéři mlčí
Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek nezvedá telefony, ani nereaguje na textové zprávy. Ani současné vedení ministerstva se k případu konkrétněji nevyjádřilo. "Ministerstvo bylo o vyšetřování informováno, s policií jsme spolupracovali, předali jí vyžádané dokumenty. Nyní čekáme na oficiální informaci o případu, na základě které bude vyjasněna další role ministerstva v tomto trestním řízení," sdělila mluvčí resortu Viktorie Plívová.

Náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Ferdinand Polák uvedl, že někteří jeho podřízení ze sekce zdravotní péče byli v uplynulých měsících podat vysvětlení v této věci na policii a informovali ho o tom.

Ředitel firmy Alfa Helicopter Pavel Müller ani další představitelé letecké záchranné služby nechtěli kauzu komentovat. Lze předpokládat, že již byli podat vysvětlení na policii a jsou vázáni mlčením.

Bývalý šéf zdravotnických odborů a krátce náměstek ministra Leoše Hegera (TOP 09) Jiří Schlanger ČTK řekl, že původ privatizace letecké záchranné služby je mnohem starší, než bylo ministerské působení Julínka. Podle něj začala už v době, kdy byl ministrem Jan Stráský (ODS).

Provozovatelé letecké záchranné služby
Současná podoba letecké záchranné služby se začala formovat v roce 1987, k transportu nemocných i zraněných se ale vrtulníky nebo letadla používaly už dříve. Od roku 1992 provozovaly leteckou záchrannou službu soukromé společnosti, nikoliv ale na celém území republiky. Firmy Alfa Helicopter a DSA převzaly jako vítězové ministerského tendru od ledna 2009 osm z deseti současných základen leteckých záchranářů - v Brně, Hradci Králové, Českých Budějovicích, v Ústí nad Labem, Liberci, Jihlavě, Olomouci a Ostravě. Prahu a okolí má dodnes na starosti letecká služba policie, Plzeň armáda.

Piloti letecké záchranné služby ročně zasahují u přibližně 7000 případů.Dopravují zraněné od dopravních nehod či dalších neštěstí a přepravují pacienty mezi nemocnicemi.

Autoři: ,