1. března 2010 10:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie vyšetřuje okolnosti převodu středočeských nemocnic

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Policie vyšetřuje okolnosti zamýšleného převodu středočeských oblastních nemocnic do neziskového holdingu. Případem se zabývá z podnětu Středočeského kraje, který podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Hejtmanství tvrdí, že ministerstvo zdravotnictví převod blokuje.

 

Pro vydání rozhodnutí již uplynula lhůta a nemocnice stále nebyly převedeny, sdělila mluvčí kraje Berill Mascheková. Ministerstvo výhrady hejtmanství odmítá.

Kraj před měsícem podal trestní oznámení k Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 2 a v současnosti se jím zabývá policie.

Kriminalisté podle Maschekové prošetřují, zda pověření úředníci na ministerstvu nespáchali trestný čin. Podle kraje si totiž nechali u renomované advokátní kanceláře vypracovat odborný právní posudek, ze kterého prý jasně vyplynulo, že pro registraci Veřejného neziskového ústavního zdravotnického zařízení byly splněny všechny zákonné podmínky.

"Není tedy žádný právní důvod vydat jiné než kladné rozhodnutí ve správním řízení," dodala Mascheková. Policie si podle ní v minulých dnech vyžádala po kraji doplnění materiálu, což hejtmanství v určené lhůtě učinilo.

Středočeský kraj žádal o převod nemocnic dvakrát, ministerstvo mu ale kvůli údajným procesním a právním chybám nevyhovělo. Potřetí proto o převod nežádalo hejtmanství, ale samotné nemocnice v roli akciových společností, o jejichž majetek jde. Kraj tvrdí, že ministerstvo je nečinné a nedodrželo řádnou lhůtu. Ministerstvo kritiku odmítá. Jeho mluvčí Vlastimil Sršeň již dříve uvedl, že k žádosti nebyla dodána kompletní dokumentace.

Výhodou sdružení nemocnic do holdingu má být mimo jiné to, že zařízení ušetří díky centrálním nákupům zásob a služeb.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz