16. srpna 2010 13:18, aktualizováno  14:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie zachytila stopu zloděje století Procházky. Na německém letišti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Policie ČR - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie ČR - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Jeden z nejhledanějších lidí, František Procházka, který je podezřelý z krádeže 564 milionů korun z pražské počítárny peněz bezpečnostní agentury G4S, prchal přes Německo. Policie podezřelého objevila na záznamu bezpečnostní kamery z letiště ve Frankfurtu nad Mohanem. Zajistila tam navíc i jeho auto.

František  ProcházkaUpozornil na to server iDNES.cz. "Policie disponuje záznamem kamerového systému před letištěm ve Frankfurtu nad Mohanem ze dne, kdy došlo k loupeži, na kterém je František Procházka," sdělila mluvčí policie Eva Kropáčová. "Tento kamerový záznam pochází z 19 hodin," upřesnila pro server Lidovky.cz mluvčí.

Německá policie také zajistila na frankfurtském letišti Volkswagen Passat, kterým Procházka přijel. Auto následně předali českým kriminalistům.

Celou kauzu vyšetřuje speciální tým. "Probíhají žádosti o právní pomoc mimo evropský kontinent," vysvětlila Kropáčová. Další podrobnosti ale nechtěla sdělit. Policie se podle ní v zahraničí dotazuje na pohyb právě Františka Procházky.

Největší krádež v historii Česka se odehrála na začátku prosince 2007 v pražském areálu agentury G4S na Žižkově, kde Procházka pracoval jako strážný. Procházka ten den zmizel. Policie prověřuje i tu variantu, že muž už nyní nežije.

Komplic je díky desetimilionové kauci na svobodě

Podle policie vzal František Procházka 1. prosince roku 2007 bankovky z trezorové místnosti společnosti G4S a v taškách je donesl k vozu, s nímž odjel jeho komplic. Auto, které se na první pohled nijak nelišilo od služebních vozidel firmy, si Procházka opatřil již o několik let dříve. Je proto možné, že krádež dlouhodobě plánoval.

Pokud je Procházka skutečně pachatelem, po ukradení peněz si počínal chladnokrevně, v práci, tedy na místě činu, zůstal až do konce pracovní doby. Poté beze stopy zmizel.

Někteří experti se domnívají, že Procházku využila organizovaná skupina, která se ho po krádeži zbavila jako nepohodlného svědka. Pátrání po muži komplikuje i fakt, že šlo o uzavřeného člověka, který nevyhledával společnost a s nikým příliš nehovořil o svém soukromém životě.

Jeho údajný komplic, Miloš Čermák, skončil ve vazbě. Po půl roce ho ale policie propustila na desetimilionovou kauci a nic mu nedokázala.

hsHelena Stinglová
Najdete na Lidovky.cz