26. května 2009 18:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie zadržela muže, který chtěl dát Paroubkovi vzkaz

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 46Diskuse
 začali 26. května na předvolebním mítinku v Plzni házet vejce po předsedovi strany Jiřím Paroubkovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy začali 26. května na předvolebním mítinku v Plzni házet vejce po předsedovi strany Jiřím Paroubkovi | foto: ČTK

DOMAŽLICE Policie dnes na předvolebním mítinku ČSSD v Domažlicích odvezla v autě asi třicetiletého muže, který chtěl předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi předat vzkaz na listu papíru. Po menší strkanici mezi mužem a lidmi kolem Paroubka policie muže naložila a odvezla ho ve služebním voze.

Podle ČSSD se uvedený muž snažil provokovat, začal prý být agresivní "a slovně i fyzicky ohrožoval občany". Proto musela zasahovat policie a muže vyvedla, uvedl dnes Petr Dimun z Lidového domu.

"Nemůžeme to vysvětlit na místě, nemohu se legitimovat tady? Byl jsem napaden, proč neodveze taky je?" dožadoval se muž po policistech odpovědi.

Na novináře ještě stihl křiknout, že jen chtěl Paroubkovi předat vzkaz nespokojeného voliče.

Podle Dimuna Paroubek nechtěl reagovat na slovní ataky tohoto muže, který byl poté "inzultován okolostojícími občany". "Proto museli zasahovat organizátoři, kteří v rámci zákona zajišťovali klidný průběh mítinku," dodal vedoucí sekce PR a marketingu ČSSD Dimun v prohlášení, které má ČTK k dispozici Podle policejní mluvčí Vladislavy Čejkové policie předvedla muže k podání vysvětlení. "V jeho jednání je spatřován přestupek proti veřejnému pořádku nebo proti občanskému soužití. Věc bude prošetřena," řekla ČTK. Policie prý na místě monitorovala situaci a pokud se ukáže, že přestupku se dopustil i někdo jiný, zakročí podle zákona.

Muž celou dobu stál na mítinku s transparentem "Nevolíme - dlužíme, to je jistota" a s nápisy "Populismus je nebezpečný, že ano" na triku. Na mítink v Domažlicích přišlo i několik mladých lidí, kteří měli na oděvech nápisy s přeškrtnutým jménem Paroubek, v taškách měli plakáty proti Paroubkovi.

Jeden mladík přinesl i plato vajec. Zabavil mu ho policista. "Asi jsem házet nechtěl," řekl mladík. Vajíčka mu policista po chvíli vrátil.

Paroubek opět z útoků obvinil ODS a uvedl, že požádal premiéra Jana Fischera o ochranu, nikoliv však o svoji, ale všech účastníků mítinků.

Na mítinku ČSSD v Klatovech se pokoušeli nabídnout vajíčka lidem k házení na řečníky dva muži. Nikdo ale nakonec vejce k Paroubkovi nehodil. Balení asi deseti vajíček skončilo záhy rozšlapané na dlažbě klatovského náměstí.

"Udělali chybu, že nabídli vejce k hození chlapovi z ochranky, hned mu je vyrazil a rozšlápl, takže se vejce rozbila," řekl ČTK očitý svědek. Muž, který vajíčka na mítink přinesl, se nechtěl představit. Novinářům pouze řekl, že vejce ani nechtěl po předsedovi ČSSD házet, pouze je chtěl nabídnout k hodu ostatním.

Bez problémů se obešel dopolední mítink ČSSD v Přešticích na jižním Plzeňsku, z Domažlic míří předvolební turné ještě do Plzně, kde už vejce po Paroubkovi hodili dříve. ODS pak poukázala na to, že je hodil syn vlivného městského funkcionáře strany.

Vajíčka se objevila například i na pondělních předvolebních akcích na Ústecku. Paroubka ale nezasáhla. ČSSD dnes požádala dopisem premiéra Fischera a ministra vnitra Martina Pecinu o ochranu svých volebních mítinků.

ČTK, Lidovky.cz
  • 46Diskuse