Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Dokonalá souhra: detektiv skončil v den zvolení hejtmana, jehož (u)šetřil

Česko

  12:45
PŘÍBRAM - Na den přesně se propojily kariéry hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD) a policisty, který odložil vyšetřování prodeje příbramské polikliniky. Za podezřelou transakcí stála radnice v té době řízená právě Řihákem. Ve stejný den, kdy se exstarosta stal hejtmanem, požádal Emil Mašanka o uvolnění ze služebního poměru a zamířil na úřad za Řihákem.

Josef Řihák foto: MAFRA - František VlčekLidové noviny

Sporný případ prodeje kriminální policie v Příbrami odložila loni 15. listopadu, pod usnesením je podepsán právě Mašanka. O pět dní později se Řihák stal novým středočeským hejtmanem a ve stejný den Mašanka požádal o uvolnění ze služebního poměru. Od nového roku totiž pracuje v úřadu Středočeského kraje jako vedoucí nově vzniklého Odboru veřejných zakázek.

ČTĚTE TAKÉ:

"Skončil na vlastní žádost, kterou si podával 20. listopadu loňského roku a k poslednímu prosinci odešel ze služebního poměru," potvrdila serveru Lidovky.cz příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. Od policie Mašanka navíc za odsloužené roky dostal výsluhu. "Sloužil přes 20 let, tudíž podle zákona o služebním poměru má nárok na výsluhový příspěvek," uvedla mluvčí.

Hejtman Řihák odmítá věc pro server Lidovky.cz komentovat. "Nebudu se s vámi o tom bavit, vy to ani nepotřebujete, stějně už to máte dávno napsané," reagoval Řihák a položil telefon. Jakoukoliv spojitost mezi odloženým vyšetřováním a angažmá expolicisty nicméně vylučuje, viděl ho prý dvakrát v životě při policejních výsleších. "Zaměstnance na krajský úřad přijímá ředitel úřadu, pan Mašanka byl vybrán ve výběrovém řízení a já jako hejtman v žádné komisi nejsem. Žádnou souvislost to nemá," řekl Mladé frontě Dnes.

Josef Řihák těsně po zvolení hejtmanem.

Zkušenosti bývalého kriminalisty se prý navíc úřadu hodí. "Takto zkušení policejní vyšetřovatelé mají jednu z nejlepších kvalifikací zadávat veřejné zakázky, když tyhle věci kontrolují, zákony přece musí znát,“ argumentuje hejtman.

Syndrom otočných dveří

Syndromem otočných dveří (z anglického Revolving door syndrome) nazývají odborníci jev, kdy úředníci, vojáci, policisté či politici po odchodu ze státních služeb přecházejí k firmám, o nichž ve své funkci spolurozhodovali, jejichž aktivity kontrolovali či vyšetřovali, či případně mohou využít strategické informace získané díky své funkci. 

Případ budí v Příbrami dodnes emoce. Proti podezřelému prodeji kliniky protestovala veřejnost, lékaři i neúspěšní účastníci výběrového řízení. Poukazovali na velký prostor pro manipulaci a podivné okolnosti výběru vítěze.

Během vyšetřování se například ukázalo, že vítězná firma Triticum má na Řiháka vazby a sporný byl i způsob, jakým obálková komise rozhodla. Mašanka pak v desetistránkovém usnesení zveřejněném serverem Lidovky.cz konstatoval, že okolnosti výběrového řízení sice jsou nanejvýš podezřelé, úředníci ale zákon neporušili. 

Autor: