Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Policisté nás dusí a hází nám mravence za krk, tvrdí aktivisté

Česko

  16:41
PLZEŇ - Sdružení Ekologický právní servis (EPS), které sleduje postup policie proti účastníkům blokády na Šumavě, žádá kvůli jeho nepřiměřenosti okamžité odvolání velitele zásahu a také plzeňského krajského policejního ředitele.

Aktivisté tvrdí, že policisté s nimi několikrát při zásazích smýkali a zacházeli neadekvátně situaci. foto: ČTK

Sdružení ve spolupráci s postiženými lidmi podalo už několik trestních oznámení. Počínání policistů označili na středeční tiskové konferenci kritici zásahů za nelidské. Policie však tvrdí, že mezi ní a aktivisty zásadní střety nenastaly. Aktivisté brání kácení na šumavské Modravě už tři týdny.

ČTĚTE TAKÉ:

Krajský policejní ředitel Jaromír Kníže na tiskové konferenci v Plzni řekl, že zákroky policie byly přiměřené a oprávněné. Veškerými stížnosti na zásah se ale policie bude zabývat.

Přestupky mají přednost
Kníže odmítl na svou funkci rezignovat, nechce ani odvolávat velitele policejního opatření. "Je samozřejmě věcí mých nadřízených, aby vyhodnotili mou činnost a aby potom správně reagovali," dodal Kníže.

"Příslušníci policie během zákroků proti lidem blokujícím kácení v Národním parku Šumava nepochopitelně dávají přednost řešení domnělých přestupků před ochranou lidských životů. Místo toho, aby nejprve zamezili kácení stromů v přítomnosti lidí i policistů samotných, věnují se pouze vykazování účastníků blokády," uvedla členka EPS Markéta Cooiman.

Otřes mozku i psychická újma
Zákroky jsou podle ní navíc nepřiměřené, přestože aktivisté nekladou aktivní odpor, ze střetů si odnášejí pohmožděniny, otřesy mozku, ale i psychické újmy v důsledku hrubého zacházení při vleční po zemi lesním podrostem.

Policie si však za zákroky proti aktivistům na Šumavě stojí. Podle středečního vyjádření použila donucovací prostředky u 92 lidí, vždy prý oprávněně. Celkem zadrželi policisté 180 účastníků protestu.

Hnutí Duha upozorňuje také na škody, které na Šumavě způsobují těžaři s těžkými stroji. Na Modravské hoře po nich podle ochránců zůstaly až metr hluboké vyježděné koleje a rozrytá lesní půda.

Aktivisté s pomocí EPS zatím podali tři trestní oznámení, další dvě připravují. Cooiman však nevyloučila možnost, že se někteří z účastníků protestu budou právně bránit sami, bez pomoci sdružení.

"My se snažíme podávat oznámení jen v případech, že situace potvrzuje, že mohlo dojít ke spáchání trestného činu," uvedla. Jednání policistů by se podle ní dalo kvalifikovat jako pokus o ublížení na zdraví. Další příslušníci prý spáchali přestupky, když nepřiměřeně používali donucovací prostředky.

ČTĚTE VÍCE:

Podle Jaromíra Bláhy z hnutí Duha nasazuje policie proti účastníkům protestů denně zhruba 70 svých členů, což je značně přehnané. "Jejich chování pak místy hraničí až s týráním. Vláčí lidi přes bahno, přes louže, přes křoví a způsobují jim neúměrnou bolest," prohlásil.

Brutálně však podle něj jednají pouze někteří jednotliví členové pořádkových jednotek, místní policisté se chovají korektně. Hnutí ale prý zaznamenalo více než desítku případů neadekvátních zásahů policie.

Aktivisté preferují loupání kůry před kácením stromů s kůrovcem, neboť mýtiny se podle nich zalesňují mnohem hůře, než když nové stromky rostou mezi starými.

Policie upřesnila, že v lokalitě nasazuje od 40 do maximálně 100 příslušníků v nejvypjatějším dnu. Nyní počty policistů klesají a pohybují se kolem 40 denně, uvedl Kníže.

Schránka důvěry
Pro aktivisty, kteří zažili hrubé zacházení ze strany policie, zřídil EPS "schránku důvěry". O zvlášť nepřiměřeném chování při svém zadržení vypovídal například předseda jihočeské krajské organizace Strany zelených Jiří Guth.

Reakce policie:

Vedoucí krajské pořádkové policie František Vítek odmítl tvrzení, že jsou zásahy na místě neadekvátní. Intenzita síly, kterou policisté při použití donucovacích prostředků použijí, je podle něj vždy úměrná odporu protestujících. Policisté upozornili na to, že zásahy jsou v členitém lesním terénu, kde při vyvádění lidí může upadnout aktivista i policisté.

Policisté ho prý tahali blátem a dlouho byl položen tak, že měl v bahně obličej a nemohl změnit polohu. Bláha doplnil výpověď jiného aktivisty, kterému policista způsobil otřes mozku, když mu udeřil hlavou o silnici. Členové pořádkových jednotek se podle něj nedokážou vyrovnat s tím, že se aktivisté nebrání.

Zásah odsoudil i Český helsinský výbor
O víkendu odsoudil chování policie na Šumavě Český helsinský výbor. Organizace je znepokojena některými údajně hrubými zásahy policie vůči aktivistům. Výbor vyzval ministerstvo vnitra a policejní inspekci, aby věc vyšetřily. Požádal také o zjednání nápravy. Inspekce se případem zabývá.

Výbor shromáždil svědectví o chování některých policistů, kteří údajně použili i velmi bolestivých donucovacích prostředků. Přinutili prý například jednu aktivistku vyháknout bolestivě ruce z trubky, jíž se připoutala ke stromu, při vynášení blokujících se někteří policisté chovají neurvale, záměrně působí bolest či schválně pokládají neseného tváří do kaluže. Podle výboru policista záměrně opakovaně dusil jednoho účastníka blokády přivázaného ke stromu a sypal mu za krk mravence.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...