4. dubna 2008 14:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policisté objevili laboratoř vyrábějící pervitin pro Británii

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Pervitin byl ve velkém množství převážen do Británie - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pervitin byl ve velkém množství převážen do Británie - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Policisté z Národní protidrogové centrály (NPC) objevili jednu z nejproduktivnějších laboratoří k výrobě pervitinu, na které v posledních letech přišli. Vyráběla půl kilogramu drogy za týden, pervitin byl vyvážen do Británie.

V rámci akce Lotos policisté zadrželi pět lidí, z toho dva Brity. Všem hrozí až 15 let vězení, nyní jsou ve vazbě. V minulých dnech detektivové rovněž zatkli dva cizince, kteří v Česku prodávali heroin. Novinářům to dnes řekli šéf NPC Jiří Komorous a mluvčí útvaru Břetislav Brejcha.

V čele údajného gangu, který vyráběl pervitin v garáži v pražských Řepích, stál podle Komorouse britský občan. Z Británie podle něho pocházely i peníze na výrobu drogy. Lidé v Česku za ně kupovali léky obsahující pseudoefedrin, z nich pak vyráběli pervitin.

"Tady se jednalo o řádově tisíce balení na jeden výrobní cyklus po 100.000 korunách," uvedl Komorous. Pervitin pak do Británie převážel podle ředitele NPC pracovník letecké společnosti, občas si pro drogu přijel i hlavní organizátor. Část pervitinu skupina prodávala i v Česku.

Výrobna byla podle Komorouse profesionálně zařízena a produkovaný pervitin byl podle něho velmi kvalitní. Údajně dosahoval až osmdesátiprocentní čistoty. "Byl to nejkvalitnější pervitin, jaký se nám kdy podařilo zajistit," uvedl šéf NPC.

Dva lidi policisté zadrželi na ruzyňském letišti, když se prý snažili drogu propašovat do letadla. Další dva podezřelé zatkli při domovních prohlídkách, posledního člena údajného gangu pak polapili v blízkosti laboratoře. Při prohlídkách jim detektivové zabavili 230 gramů drogy. "To reprezentuje asi 7000 základních dávek této drogy v ceně půl milionu (korun)," uvedl Komorous.

Celá operace podle Komorouse trvala asi dva měsíce, byla ukončena v polovině března. "Byla to jedna z nejrychleji ukončených operací Národní protidrogové centrály v posledních letech," dodal.

Další z protidrogových operací, nazvanou Kapitán, policisté podle Brejchy ukončili ve čtvrtek večer, dva podezřelé z obchodování s heroinem zadrželi v úterý v Děčíně. Cizinci podle policie drogu prodávali na severu Čech.

Jednoho podle Brejchy detektivové zatkli při předávce heroinu v autě, druhého pak zadržela zásahová policejní jednotka při pokusu o útěk. Policisté u nich nalezli 1,5 kilogramu heroinu a 40.000 eur (asi milion korun). "Z toho zadrženého heroinu by se dalo vyrobit zhruba 30.000 základních dávek v hodnotě 1,5 milionu korun," uvedl Brejcha.

Oběma mužům hrozí dva až deset let vězení. Jeden z nich byl přitom kvůli drogovým deliktům u nás již jednou soudně trestán. Podle Brejchy jej v květnu 2007 poslal Okresní soud v Děčíně na 30 měsíců do vězení. V prosinci loňského roku byl ale podmínečně propuštěn.

Loni kvůli podezření na zapojení do drogové kriminality policie dopadla 2031 lidí. Drtivá většina pachatelů pochází z Česka, cizinců policisté zaznamenali 130. Stále větší oblibě se podle výroční zprávy NPC za rok 2007 těší kokain, kterého policisté a celníci zabavili 37,6 kilogramu, což je osmkrát více než v roce 2006. Naopak množství zabaveného heroinu kleslo z téměř 28 na 20 kilogramů.

Metamfetamin (pervitin) zůstává v tabulce zabavených drog přibližně na stejné úrovni jako v roce 2006, bylo ho zabaveno kolem pěti kilogramů. Za alarmující NPC pokládá dlouhodobě setrvalý stav v oblasti volného prodeje léků obsahujících pseudoefedrin, který se zneužívá právě k výrobě pervitinu.

V loňském roce se prodaly asi čtyři miliony balení takových léků. Podle odhadů České lékárnické komory je asi 80 procent z tohoto množství, tedy zhruba 3,2 milionu balení, zneužíváno k výrobě pervitinu.
ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz