22. listopadu 2008 13:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policisté prohledávali libušskou tržnici

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 123Diskuse

PRAHA V největší pražské tržnici Sapa v Libuši bylo opět rušno. Příslušníci cizinecké policie, pražské policie, celníci i pracovníci České obchodní inspekce (ČOI) od sobotního rána prohledávali areál tržnice. Akce se účastnilo na tisícovku lidí, z nichž polovinu tvoří policisté. Zadrženo bylo 44 lidí, po několika z nich bylo vyhlášeno celostátní pátrání.

Menší razie byla podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové i v tržnici v Holešovicích.  Zásah v tržnici Sapa podle mluvčí začal v devět hodin ráno. "Akci jsme udělali jako reakci na vyhodnocení dlouhodobé bezpečnostní situace," uvedla Rendlová. Cizinecká police měla podle ní poznatky o tom, že v tržnici se odehrává nejrůznější trestná činnost.

Zásah cizinecké policie se okolo druhé hodiny odpolední chýlil ke konci, v kontrole stánků ale i nadále pokračovali celníci a pracovníci ČOI. Celníci postupně otvírali obrovské množství stánků a kontejnerů a kontrolují obsah, k řadě z nich se majitelé nehlásili, zámky musely být odstraněny násilím.

Zásah v tržnici Sapa začal podle mluvčí v devět hodin ráno. "Bylo tam zjištěno sedm trestných činů, většinou maření výkonu úředního rozhodnutí," řekla odpoledne Rendlová s tím, že šlo o lidi, kteří byli v minulosti vyhoštěni ze země, ale rozhodnutí nerespektovali. Údaje o tom, kolik lidí celkem policie zkontrolovala a jak vysoké pokuty udělila, zatím prý nejsou k dispozici.

"Intenzita zásahu slábne, polovina našich lidí již odjela," řekla po čtrnácté hodině Rendlová. Policisté, kteří zůstali na místě, se podle ní starají o bezpečnost celníků a pracovníků ČOI. Žádné incidenty se podle Rendlové při razii nestaly. "Jediný problém, se kterým se potýkáme je, že majitelé stánků se k nim nehlásí a musí se násilně otevírat," doplnila mluvčí. Zásah policistů a celníků vzbudil čirý ruch v celé zdejší komunitě asijských trhovců, k tržnici po celý den přijížděla jejich auta, mnozí sledovali zásah z povzdálí.

Policisté tak například kontrolovali legálnost pobytu cizinců v Česku, celníci a pracovníci ČOI zase prohlížejí zboží ve stáncích. 

Akce podle ní nemá souvislost s nedávným požárem, policisté ji prý naplánovali již dříve. Při zásahu policistům pomáhal i vrtulník, obrněná vozidla, policisté na koních, psovodi či takzvané schengenbusy, tedy vozidla vybavená technikou pro důkladnou kontrolu dokladů.

Tržnici Sapa se také říká Malá Hanoj, pohybují se zde především Vietnamci.

Hasiči zde letos museli již dvakrát zápolit s rozsáhlým požárem. Při posledním z nich, který vypukl začátkem listopadu, zde hořel uskladněný textil a obuv, silný zápach byl cítit ve velké části Prahy. S ohněm bojovalo 420 hasičů, což ho řadí mezi největší nasazení požárních sil v historii země. Hasiči byli na místě i dnes opět kontrolovali objekt, kde hořelo.

Podle ministra vnitra Ivana Langra (ODS) v Česku roste počet případů páchání závažné trestné činnosti příslušníky vietnamské komunity.

Ministerstvo zahraničí nedávno oznámilo, že ČR zpřísní vydávání některých dlouhodobých víz pro Vietnamce, protože prý často zneužívají pobyt v Česku a předkládají padělané dokumenty. Ministerstvo také minimálně do konce roku pozastavilo nabírání žádostí o dlouhodobá víza pro Vietnamce. Zástupci vietnamské ambasády dorazili podle České televize i dnes do tržnice v Libuši.

Lidovky.cz, ČTK
  • 123Diskuse
Najdete na Lidovky.cz