18. listopadu 2008 15:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policistům šly peníze z pokut do kapsy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
Zdeněk Žák u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Žák u soudu | foto: Jan HroudaČTK

KLADNO Okresní soud v Kladně potrestal bývalé příslušníky kladenské dopravní policie, kteří byli v souvislosti s výběrem pokut podezřelí ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Soud pěti policistům uložil podmíněné tresty, dva byli odsouzeni k deseti měsícům ve věznici s dozorem.

Tři bývalí příslušníci vyvázli bez trestu, soud jim ale podobně jako jejich kolegům uložil zákaz činnosti v ozbrojených složkách státu a bezpečnostních službách. Všichni odsouzení i žalobce si ponechali lhůtu na případné odvolání.

V případu figuruje kompletní tým policistů ze skupiny silničního dohledu ve věku od 23 do 58 let, tedy všichni policisté, kteří v kladenských ulicích kontrolovali řidiče. Soud je uznal vinnými z toho, že si peníze vybrané na pokutách nechávali pro sebe.

Policisté se podle státního zástupce Jaroslava Voborníka při 16Milan Urger a Růžena Jelínková u soudu
prohřešcích, jež se staly od listopadu 2006 do února 2007, neoprávněně obohatili o necelých 12.000 korun. "Je to částka, která nepodmiňovala přísnější právní kvalifikaci," poznamenal žalobce.

Samosoudkyně Jitka Hauptmanová zohlednila i to, že desítka policistů nebyla dosud souzena, a zvolila tresty v dolní polovině zákonné sazby. Přísněji ale posuzovala chování, kterého se dopustila hlídka Vladimíra Kopačinského a Denisy Kralovanské. Těmto dvěma policistům přitížil incident, jenž se stal loni v Tuřanech na Kladensku. Policisté dostihli auto s nezletilými chlapci a patnáctiletý řidič dostal podle spisu bezdůvodně úder do obličeje.

Podle Hauptmanové se nelze smířit s tím, že příslušníci ve službě, kteří mají v duchu policejního hesla pomáhat a chránit, zastaví
auto s nezletilými chlapci, zmlátí je a pošlou pryč. "To je něco tak
mimořádně odsouzeníhodného, že jsme přistoupili k uložení nepodmíněných trestů," uvedla soudkyně.

Obhájci: Svědci jsou nevěrohodní
Obhájci naopak požadovali zproštění viny a poukazovali na údajnou
nevěrohodnost svědků či nekorektní provedení odposlechů z aut policistů v době, kdy jim už byla na stopě Inspekce ministra vnitra. "Nebylo možné rozlišit, kdo mluví, v mnohým případech nebylo ani zřejmé, co se říká," namítl advokát jednoho z odsouzených Zdeněk Jankovský. Na záznamech, které soud nechal v minulosti přehrát, se objevily například věty "Když jde o prachy, tak se neurážíme" nebo "Ošklivou fotku vymažu".

Jankovský se pozastavil také nad tím, že někteří řidiči peníze příslušníkům sami nabízeli. To dnes ostatně potvrdil i jeden ze svědků, který v případu vypovídal. Policisté ho prý upozornili, že mu hrozí pokuta až 20.000 korun a odebrání řidičského průkazu na dva roky. "Zeptal jsem se, jestli to spraví tisícikoruna. On řekl, že ano. Vrátil mi doklady a já odjel," popsal průběh silniční kontroly řidič.

Původně se v případu uvažovalo také o obvinění z braní úplatků, po
vyhodnocení všech důkazů se však od této právní kvalifikace upustilo. "Iniciativa byla na straně policistů. Kontrolovaný řidič byl k tomu přinucen. To nebyla nějaká jeho vlastní iniciativa," míní žalobce. 

Dva skutky byly kvůli opakované neúčasti svědků u hlavního líčení
vyloučeny k samostatnému projednávání. Samostatně bude soud posuzovat také vinu policistky, která se nyní doma stará o malé dítě.

Lidovky.cz, ČTK
  • 13Diskuse