26. dubna 2010 13:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Politická hvězda syna 'řezníka z Pekingu' stoupá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Li Siao-pcheng na archivním snímku z roku 2004 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Li Siao-pcheng na archivním snímku z roku 2004 | foto: Reuters

PEKING/PRAHA Syn bývalého premiéra Li Pchenga, kterému je připisována odpovědnost za krvavé potlačení demonstrací na náměstí Tchien-an-men, má dostat na starost sedmou nejlidnatější čínskou provincii.

Když zazní jméno Li Siao-pcheng (či spíše v podobě anglického přepisu Li Xiaopeng), buď posluchač neví, o koho jde, anebo se jedná o fanouška gymnastiky. Právě tak se totiž jmenuje přední čínský gymnasta, který se pyšní už 16 světovými tituly - většinu získal na bradlech.

Nyní se ale toto jméno má dostat do širšího povědomí. Gymnastův jmenovec má být totiž údajně v nejbližší době jmenován guvernérem Chu-nanu, sedmé největší čínské provincie s téměř 67 miliony obyvatel. Publicitu mu ale nepřidává pouze význam svěřeného území, ale především jeho rodinný původ: jeho otcem je totiž bývalý čínský premiér Li Pcheng, neblaze proslulý díky své roli během krvavého zásahu na pekingském náměstí Tchien-an-men v červnu 1989.

Jako o synovi "řezníka z Pekingu" o něm včera psala i agentura Reuters, která s odvoláním na dva čínské zdroje o plánovaném povýšení Li Siao-pchenga informovala. Mladší z politické dynastie Li nyní zastává post zástupce guvernéra v jiné provincii - o čtvrtinu menší a o polovinu méně lidnaté Šan-si. Pozice guvernéra je v Číně mimořádně důležitá a považována za jakousi obdobu ministerského křesla v centrální vládě. U Li Siao-pchenga je to navíc považováno za stvrzení jeho přechodu z ekonomického sektoru do politiky. Do roku 2008 totiž stál v čele čínského energetického koncernu Huaneng Power International.

Jeho povýšení je považováno za předzvěst mocenských změn, které se v Číně očekávají za dva roky v souvislosti s plánovaným odchodem nynějšího prezidenta Chu Ťin-tchaa. Politický vzestup Li Siao-pchena je ale především dobrou zprávou pro jeho otce a celou rodinu. Jeho "zabetonování" v guvernérské funkci totiž může sloužit jako obrana proti znovuotevírání kauzy zásahu na Tchien-an-men či dokonce případnému vznášení viny proti jeho otci Li Pchengovi. Potlačení protidemokratických protestů, při němž přišlo o život možná až několik tisíc lidí, je dodnes v Číně považováno za tabu.

A pro případ, že by kariéra Li Siao-pchenga předčasně skončila, je tu záložní varianta: ekonomicky a politicky aktivní je i další z Li Pchengových dětí, a to jeho dcera Li Siao-lin.Petr Pešek

Autor

Petr Pešekpetr.pesek@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz