10. srpna 2012 16:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polského kněze obvinili z pedofilie, upálil se na hrobě rodičů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Církev - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Církev - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LUBLIN  Polský kněz podezřelý z pedofilie se upálil na hřbitově na východě země. Ostatky muže ležely vedle hrobu jeho rodičů a babičky. Před několika dny kněze zadržela policie, kvůli obvinění ze sexuálního zneužití dvou chlapců před deseti lety.

Prokuratura kněze obvinila ze sexuálního zneužití dvou chlapců, kterého se údajně dopustil před deseti lety. Jednoho 13letého hocha duchovní prý osahával, druhého údajně zneužil při výletu do jedné tatranské vísky.

"Myslíme si, že se styděl za to, že ho zadržela policie," řekla jedna z obyvatelek Lopiennika Nadrzeczného nedaleko města Lublin

"Myslíme si, že se styděl za to, že ho zadržela policie," řekla jedna z obyvatelek Lopiennika Nadrzeczného nedaleko města Lublin

Prokuratura v Lublinu žádala, aby kněz byl na tři měsíce umístěn do vazby, soud s tím ale nesouhlasil a místo toho duchovnímu nařídil, že se musí hlásit na policii, nesmí opouštět místo bydliště a přibližovat se ke svým údajným obětem. "Po návratu domů kněz vůbec nevycházel. Myslíme si, že se styděl za to, že ho zadržela policie," řekla gazetě.pl jedna z obyvatelek Lopiennika Nadrzeczného.

Farníci kněze brání
"Všechna obvinění jsou pomluvy a lži. Jsou namířené proti němu i proti církvi," tvrdí jedna z věřících, podle níž byl místní kněz nevinný. Nicméně kněz byl obviněn i z toho, že v letech 2004 až 2005 během pobytu v Bavorsku třikrát sexuálně obtěžoval jedenáctiletého ministranta.

I když v Polsku přibývá případů kněží obviněných z pedofilie, žádný zásadní skandál katolickou církví v této zemi ještě neotřásl. V Polsku se k ní hlásí až 90 procent lidí.

ČTK, Lidovky.cz
  • 2Diskuse
Nadívaný krocan a dýňový koláč
Nadívaný krocan a dýňový koláč

Recepty ke Dni díkuvzdání zpestří podzimní jídelníček