21. ledna 2008 12:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polsko nevetuje smlouvu EU-Rusko

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po jednání se svým polským protějškem Radoslawem Sikorskim. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po jednání se svým polským protějškem Radoslawem Sikorskim. | foto: AFP

MOSKVA Polsko je připraveno ukončit své veto na jednání o nové podobě strategické smlouvy mezi Evropskou unií a Ruskem. V Moskvě to prohlásil polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski při jednání se svým ruským kolegou Sergejem Lavrovem. Rusko zrušilo embargo na dovoz polského masa, což byl hlavní důvod polských obstrukcí. Smlouva by měla vyjasnit vztahy zejména v oblasti energetické spolupráce.

 "V našich vzájemných kontaktech jsme připraveni k pragmatismu," prohlásil podle agentury ITAR-TASS Sikorski. V prosinci zrušilo Rusko embargo na dovoz polského masa, které bylo hlavním a oficiálním důvodem polských obstrukcí znemožňujících podpis nového základního dokumentu určujícího rámec spolupráce EU a jejího největšího dodavatele energetických surovin. "Jsem rád, že embargo už je historií," dodal Sikorski.

Podle ruského ministra zahraničí Lavrova se v rusko-polských vztazích v poslední době událo "nemálo dobrého". Sikorski má dnes v Moskvě domluvit podrobnosti návštěvy polského premiéra Donalda Tuska, který by měl do ruské metropole přicestovat nejspíš 8. února.

O nové základní smlouvě mezi EU a Ruskem chtělo loni na summitu v Samaře začít jednat Německo, tehdejší předsedající země unie. Už před schůzkou ale dávali diplomaté EU i Ruska najevo, že o smlouvě se kvůli polskému vetu jednat nebude. Proti nové strategické smlouvě ale vystupují i Estonsko a Litva. Platnost předchozí dohody skončila s rokem 2006.

Nová by měla mimo jiné vyjasnit energetickou spolupráci unie s Ruskem. Ministr Lavrov dnes svému polskému protějšku v Moskvě mimo jiné řekl, že ruská strana nehodlá snižovat objem zemního plynu, který putuje plynovodem přes Polsko dál na západ. "Poláci ani další Evropané se nemusí obávat nových cest ruského plynu," podotkl ministr. Rusové chystají nový plynovod po dně Baltského moře přímo do Německa a nedávno se dohodli s Bulharskem na výstavbě plynovodu po dnu Černého moře.
Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz